Wynika tak z [b]interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB2/415-1165/ 08-2/MG)[/b] dotyczącej wysokości kosztów podatkowych.

Z pytaniem zwrócił się architekt zatrudniony w biurze projektowym. Wykonane przez niego projekty są dziełem w rozumieniu [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=181883]ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych[/link] (art. 1 ust. 2 pkt 6). W jego umowie o pracę znajduje się zapis, iż autorskie prawa majątkowe do wszystkich utworów pracownika przechodzą na pracodawcę. 90 proc. wynagrodzenia obejmuje prace, w związku z którymi następuje przeniesienie tych praw.

Wnioskodawca pyta, czy może w tej sytuacji potrącić koszty podatkowe w wysokości 50 proc. uzyskanego przychodu. Jego zdaniem przepisy na to pozwalają, ponieważ 50-procentowe koszty odnoszą się m.in. do wynagrodzenia za projekty architektoniczne.

Dyrektor Izby Skarbowej zgodził się z tym stanowiskiem. Przypomniał, że zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT, koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub rozporządzania przez nich tymi prawami wynoszą 50 proc. uzyskanego przychodu. Koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe.

By ustalić, czy określony przychód został osiągnięty z tytułu praw autorskich oraz czy podatnik jest twórcą lub artystą, należy sięgnąć do ustawy o prawie autorskim. Zgodnie z art. 1 ust. 1 tej ustawy [b]przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Dotyczy to też architektów[/b].

[b]Wnioskodawca na podstawie umowy o pracę tworzy projekty architektoniczne. W umowie znajduje się zapis o wysokości części wynagrodzenia obejmującego prawa autorskie. Do tej części mogą być stosowane koszty uzyskania przychodów w wysokości 50 proc.[/b] Natomiast do pozostałej części, która dotyczy typowych obowiązków pracowniczych, zastosowana powinna być inna zryczałtowana stawka, określona w art. 22 ust. 2 ustawy o PIT.