Wynika tak z wyroku WSA w Szczecinie z 20 maja 2008 r. (I SA/Sz 62/08).
Spółka wystąpiła z wnioskiem o interpretację dotyczącą podatku akcyzowego. Twierdziła, że prowadzi działalność gospodarczą – sprzedaż detaliczną i hurtową olejów smarowych. Przeprowadza transakcje wewnątrzwspólnotowe.
We wniosku wskazała, że system podatku akcyzowego regulowany jest przez dyrektywę Rady 92/12 (tzw. dyrektywa horyzontalna). Jej przepisom podlegają produkty określone w poszczególnych dyrektywach, np. Rady UE 2003/96/WE (tzw. dyrektywa energetyczna).
Ta ostatnia dotyczy opodatkowania akcyzą nośników energii, np. olejów smarowych. Mówi jednak, że sprzedaż olejów przeznaczonych na cele inne niż opałowe nie jest opodatkowana podatkiem akcyzowym.
W związku z tym – zdaniem spółki – sprzedawane przez nią produkty są wyłączone spod regulacji dyrektywy energetycznej, a co za tym idzie dyrektywy horyzontalnej i tym samym nie są opodatkowane podatkiem akcyzowym.
Organy podatkowe nie przyznały jednak racji spółce. Sprawa trafiła więc do szczecińskiego WSA. Sąd zgodził się ze spółką i uchylił zaskarżoną decyzję.
Jego zdaniem bezsporne jest to, że oleje smarowe są produktem energetycznym, a co za tym idzie wyrobem akcyzowym zharmonizowanym. Ale jeśli te oleje znajdują inne zastosowanie niż jako paliwa silnikowe lub paliwa do ogrzewania, to w takim wypadku wyrobem akcyzowym zharmonizowanym nie są. Tym samym nie są opodatkowane podatkiem akcyzowym.
Sposób traktowania olejów smarowych wykorzystywanych na cele inne niż napędowe lub opałowe wzbudza w praktyce dużo wątpliwości. Dlatego że w polskich przepisach akcyzowych oleje takie są uznawane za wyroby akcyzowe zharmonizowane, co powoduje konieczność stosowania odpowiednich procedur (np. zawieszenia poboru akcyzy, składania zabezpieczenia akcyzowego). Natomiast na gruncie przepisów wspólnotowych oleje smarowe wykorzystywane na cele inne niż napędowe lub opałowe nie podlegają zharmonizowanemu opodatkowaniu akcyzą. Zasadność takiego stanowiska potwierdził także Europejski Trybunał Sprawiedliwości w sprawie C-437/01. Podobnie wypowiedział się WSA w Gliwicach (wyrok z 14 maja 2007 r., III SA/Gl 951/06). W konsekwencji dla takich olejów nie będą miały zastosowania przepisy akcyzowe, w szczególności nie wystąpi konieczność ich przemieszczania w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, nie będzie obowiązku składania zabezpieczenia akcyzowego, firmy zajmujące się ich obrotem nie będą zobowiązane do rejestracji jako podatnicy akcyzy. Bezprzedmiotowe są również przepisy rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, które ustanawiają warunki ich stosowania dla takich olejów.
Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte