Nie

Przedsiębiorca wykonujący usługi transportowe nie ma obowiązku robienia spisu z natury (remanentu) paliwa na koniec roku.

Zgodnie z § 27 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów przedsiębiorcy muszą sporządzić i wpisać do księgi spis z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów. Trzeba to zrobić m.in. na koniec każdego roku podatkowego.

Czy paliwo wykorzystywane do świadczonych usług transportowych można zaliczyć do którejś z tych kategorii składników majątku, w szczególności do materiałów? Przypomnijmy, że materiały (surowce) podstawowe to materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu. Zalicza się do nich również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone (np. opakowania, jak puszki, butelki itp.) oraz opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku (np. transportery, palety itp.), jeżeli opakowania te nie są środkami trwałymi.

Z kolei materiały pomocnicze (niebędące podstawowymi) to takie, które są zużywane w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości. Z tej definicji wynika zatem, że warunkiem uznania określonego materiału za pomocniczy jest łączne spełnienie dwóch warunków. Po pierwsze, musi być zużywany w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Po drugie, musi bezpośrednio oddawać wyrobowi swoje właściwości. Nie można jednak uznać, że jakiś materiał oddaje swoje właściwości usłudze (w tej sprawie paliwo usłudze transportowej). Tym samym, chociaż paliwo kupowane do samochodu przez kierowcę jest zużywane niewątpliwie w związku z prowadzoną działalnością polegającą na świadczeniu usług transportowych, to nie może być jednak uznane za materiał pomocniczy.

Zatem jego zakup powinien być ewidencjonowany w kolumnie 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pozostałe wydatki). Nie trzeba go natomiast ujmować w spisie z natury.

Radosław Żuk, Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej