Jakie konsekwencje w podatku dochodowym od osób fizycznych wywołuje zakup artykułów spożywczych i usług gastronomicznych oraz kateringowych dla uczestników spotkań rad wydziałów, rad programowych oraz uroczystej inauguracji roku akademickiego?

- pyta czytelnik DF.

Aby po stronie pracownika powstał przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, istnieć musi możliwość wyraźnego zindywidualizowania określonej części wydatku, przypadającego na konkretnego pracownika lub inną osobę – beneficjenta świadczenia. W omawianej sytuacji po stronie pracownika nie powstanie przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, ponieważ nie istnieje możliwość ustalenia indywidualnego przychodu pojedynczego pracownika. Skoro zatem nie ma możliwości określenia, w jakim stopniu poszczególne osoby korzystają ze świadczeń, uznać należy, że ich wartość nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ze względu na brak możliwości zindywidualizowania.

Z tego też powodu nie powstaną obowiązki płatnicze, o których mowa w art. 31 ustawy o PIT, polegające na obliczeniu, pobraniu i odprowadzeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych według zasad przewidzianych dla opodatkowania przychodów ze stosunku pracy. Nie powstanie też obowiązek wystawiania PIT-8C dla uczestników tych spotkań.

Jeżeli natomiast sposób udostępniania pozwala na ustalenie faktycznej wartości świadczeń otrzymywanej przez konkretną osobę, ich wartość stanowić będzie przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.

Interpretacja Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego z 14 sierpnia 2007 r. (RO/415-18/07)