Tak, czytelnik może udzielić takiego pełnomocnictwa. W myśl art. 5 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników podatnicy obowiązani są do dokonywania zgłoszenia identyfikacyjnego. Zgłoszenie to jest jednokrotne, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę i rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw. Nie ma przeszkód, by zgłoszenie odbyło się za pośrednictwem pełnomocnika. W takim jednak wypadku do zgłoszenia dołącza się uwierzytelnioną lub poświadczoną urzędowo kopię pełnomocnictwa. Przy udzieleniu pełnomocnictwa wyłącznie do zgłoszenia identyfikacyjnego, do zgłoszenia trzeba dołączyć oryginał pełnomocnictwa.

Zgodnie ze wzorem zgłoszenie identyfikacyjne NIP-1 zawiera rubrykę „podpis składającego/osoby reprezentującej składającego (niepotrzebne skreślić). W wypadku osoby reprezentującej składającego należy również podać adres zamieszkania tej osoby”, a zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2 zawiera rubrykę „podpis i pieczątka osoby reprezentującej składającego”.

Zgłoszenia identyfikacyjne NIP-1, NIP-2 i NIP-3 możliwe są zatem przez pełnomocnika. Potwierdził to Lubelski Urząd Skarbowy w interpretacji z 19 stycznia 2007 r. (PP1-443/007/07).