[b]Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 sierpnia 2007 r. (sygn. I FSK 1119/06).[/b]

Sprawa dotyczyła spółki cywilnej. Przeprowadzona w niej kontrola wykazała, że nie uwzględniła ona faktury otrzymanej w październiku 2004 r. od holenderskiego dostawcy. W wyniku przeoczenia nie dotarła do działu księgowości i nie ujęto jej ani w ewidencji, ani w deklaracji za ten miesiąc.

[srodtytul]Podatnik: błąd techniczny [/srodtytul]

Spółka przyznała się do błędu. Jej zdaniem doszło jednak tylko do technicznego przeoczenia. Kupno w Holandii elementów szklarni należało bowiem rozliczyć jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Oznacza to, że w tym samym miesiącu powinien być wykazany zarówno VAT należny, jak i naliczony.

Zaniedbanie nie wpłynęło więc na wysokość podatku, który powinien być wpłacony do urzędu skarbowego.

[srodtytul]Urząd: zaniżenie podatku [/srodtytul]

Urząd skarbowy inaczej zinterpretował przepisy. Uznał, że tylko gdy podatnik dokonuje samoobliczenia podatku, ma prawo odliczyć VAT związany z prowadzoną działalnością. Jeśli natomiast podatek określają w decyzji organy podatkowe, to biorą pod uwagę tylko podatek naliczony. Spółka została więc obciążona 30-proc. sankcją.

Decyzję tę utrzymała w mocy Izba Skarbowa w Warszawie. Nie uchylił jej także Wojewódzki Sąd Administracyjny.

[srodtytul]Ważna zasada neutralności [/srodtytul]

- Z żadnego przepisu ustawy o VAT nie wynika, że podatek naliczony może być uwzględniony tylko wówczas, gdy podatnik sam oblicza w deklaracji zobowiązanie podatkowe. Ponadto pomijając w wydawanych decyzjach VAT naliczony, organy podatkowe naruszyły zasadę neutralności, najważniejszą regułę podatku od towarów i usług - zwracał uwagę Tomasz Ziółkowski, doradca podatkowy reprezentujący spółkę.

Dodał, że kontrolujący nie mieli wątpliwości, iż faktura związana była z prowadzoną przez spółkę działalnością opodatkowaną VAT.

NSA przychylił się do jego argumentów i uchylił wyrok sądu niższej instancji.

[b]Według NSA bezpodstawne jest twierdzenie organów podatkowych, że podatnik, którego zobowiązanie zostało określone w wyniku decyzji, traci prawo do odliczenia. Nie ma też wątpliwości, że w rozpatrywanej sprawie podatnik nie zrezygnował z przysługującego mu prawa.[/b]

- [b]W wydawanych decyzjach organy podatkowe zobowiązane są do bezpośredniego uwzględniania podatku naliczonego. W przeciwnym razie naruszają zasadę neutralności VAT[/b] - podsumował Naczelny Sąd Administracyjny.

Masz pytanie do autora, e-mail: k.pilat@rzeczpospolita.pl

[ramka]

To bardzo ważny wyrok. Urzędy skarbowe, określając po kontroli wysokość VAT, często uwzględniają tylko VAT należny. Nie biorą pod uwagę, że w przypadku niektórych transakcji jest on także podatkiem naliczonym. Tak jest nie tylko przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów, ale także, gdy firma dokonuje importu usług. W ten sposób organy podatkowe pozbawiają podatnika podstawowego uprawnienia: prawa do odliczenia VAT związanego z wykonywaną działalnością.

Ponadto naliczają kontrolowanym podmiotom 30-proc. karę za zaniżenie zobowiązania, które tak naprawdę nie nastąpiło. Orzeczenie to powinno wreszcie zakończyć takie praktyki. Jest to tym ważniejsze, że ordynacja podatkowa wciąż zawiera przepis ograniczający prawo do korekty po kontroli podatkowej. Miał on zostać uchylony w wyniku nowelizacji ustawy o VAT, wszystko jednak wskazuje, że nie nastąpi to szybko.

[/ramka]