Już od piątku 6 lipca 2007 r. zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o akcyzie, która miała poprawić opłacalność produkcji biopaliw. Przewidywała zwiększenie kwoty ulgi w akcyzie. Przepisy dotyczące tej ulgi nie wejdą jednak w życie w ten piątek. Strona polska nie zwróciła się bowiem do Komisji Europejskiej o ich akceptację, mimo że ustawa wprost to nakazuje (art. 5).

Jak twierdzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, proces notyfikacyjny nie może się rozpocząć, dopóki do prezesa UOKiK nie wpłynie formalny wniosek w tej sprawie od właściwego podmiotu. W tym wypadku - od marszałka Sejmu Ludwika Dorna. Tak bowiem stanowi ustawa o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (art. 16a).

Odmiennego zdania jest Witold Lisicki, rzecznik prasowy marszałka Sejmu. Według niego notyfikacja jest konieczna, ale może być dokonana w innym trybie. Istnieje możliwość wystąpienia rządowego do Komisji Europejskiej.

6 lipca 2007 r. zaczną natomiast obowiązywać przepisy zwiększające kary pieniężne, jakie zapłacą przedsiębiorcy, którzy nie będą dodawać biokomponentów do sprzedawanych przez siebie paliw we właściwym dla danego roku stopniu (zgodnie z narodowym celem wskaźnikowym).

Wyższe kary dotkną również rolników wytwarzających biopaliwa ciekłe na własny użytek, którzy sprzedają je lub zbywają winnej formie. Zapłacą wyższą karę także wtedy, gdy wytwarzają biopaliwo w ilości przekraczającej w ciągu roku limit (art. 33 ust. 1 pkt 9 lit. b i c ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych). Dotychczasowe kary pieniężne będą odtąd powiększane odpowiednio o iloczyn ilości sprzedanych, zbytych winnej formie lub wytworzonych ponad limit biopaliw ciekłych i stawki podatku akcyzowego na olej napędowy.

Według ekspertów rynku paliwowego może to oznaczać nawet dziesięciokrotny wzrost wysokości kar.