Podwyższenie kapitału zakładowego: podatkowo-bilansowe skutki kapitalizacji rezerw

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki z wypracowanych wcześniej środków zgromadzonych na kapitale zapasowym czy rezerwowym jest skuteczne w momencie wpisania do KRS. Wartość z rejestru to kwota do wykazania w bilansie.

Publikacja: 20.03.2019 05:30

Podwyższenie kapitału zakładowego: podatkowo-bilansowe skutki kapitalizacji rezerw

Foto: 123RF

Spółki kapitałowe (tj. spółki z o.o. i akcyjne) mogą – w drodze powzięcia uchwały przez wspólników/walne zgromadzenie o zmianie umowy/statutu spółki – dokonywać podwyższenia kapitału zakładowego z własnych środków, pochodzących z kapitału zapasowego lub kapitałów rezerwowych, utworzonych z zysku (tzw. kapitalizacja rezerw) (art. 260 § 1 w zw. z art. 255 § 1 oraz art. 442 § 1 w zw. z art. 430 § 1 i art. 431 § 1 kodeksu spółek handlowych; dalej: k.s.h.). W przypadku spółek akcyjnych należy jednak pozostawić taką część kapitałów, które mogą być przeznaczone do podziału, jaka odpowiada niepokrytym stratom oraz akcjom własnym. Ponadto, uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego ze środków spółki akcyjnej może zostać powzięta pod warunkiem, że zatwierdzone sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy wykazuje zysk i sprawozdanie z badania nie zawiera istotnych zastrzeżeń dotyczących kondycji finansowej spółki.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT