Aktualizacja: 25.06.2018 06:40 Publikacja: 25.06.2018 06:40
Foto: Adobe Stock
Wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów (WDT), a więc dostawy, w wyniku których towar jest wywożony do kontrahenta z innego niż Polska kraju członkowskiego UE są zasadniczo opodatkowane preferencyjną zerową stawką VAT (oczywiście pod warunkiem należytego udokumentowania transakcji).
Sprzedawcy są narażeni na nieświadome uczestnictwo w transakcjach pozornie będących dostawami wewnąrzwspólnotowymi, ale niemającymi w rzeczywistości takiego charakteru.
Skarbówka jest skuteczniejsza w wykrywaniu fałszywych faktur, ale ma jeszcze sporo do zrobienia w zwalczaniu fiskalnych oszustw.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Podatnik, który tylko na podstawie maila oraz kontaktu telefonicznego, bez weryfikacji nowego kontrahenta, wysyła towar do oszusta podającego się za jego przedstawiciela, nie ma prawa do 0 stawki VAT dla wewnątrzwspólnotowej dostawy.
Dotychczasowa faktura dokumentująca WDT lub eksport usług będzie mogła stanowić wizualizację faktury ustrukturyzowanej, ale konieczne będzie umieszczenie na niej kodu QR.
Generalnie przepisy nie zakazują rozbicia jednej dostawy towaru na kilka faktur. Jednak niedopuszczalna jest korekta wystawionej faktury, dokonująca rozbicia pojedynczej dostawy na kilka faktur i zmieniająca moment powstania obowiązku podatkowego co do części dostawy.
W przypadku sprzedaży używanego auta (które nie stanowi nowego środka transportu) na rzecz unijnego podmiotu, sposób rozliczenia VAT uzależniony jest od statusu nabywcy. Nie zawsze też mamy do czynienia z WDT.
Dostawa towarów do miejsca, w którym zostały na skutek oszustwa skradzione, nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT, ponieważ nie doszło do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.
Skoro do wydania towaru doszło na skutek oszustwa, to nie było przeniesienia prawa do rozporządzania nim jak właściciel, bo dysponował nim niezidentyfikowany podmiot, który wszedł w jego posiadanie w warunkach wskazujących na popełnienie przestępstwa.
W międzynarodowym obrocie gospodarczym często spotykamy się z sytuacją, w której w transakcjach obejmujących sprzedaż towarów uczestniczą więcej niż dwa podmioty. Tego rodzaju transakcje nazywane są transakcjami łańcuchowymi. W tym kontekście pojawia się pytanie jak prawidłowo rozliczyć VAT.
Nie każda faktura generuje obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towaru.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas