Reklama
Rozwiń

Leasing finansowy w księgach: korzystający wykazuje przedmiot umowy w aktywach

Wystarczy spełnienie jednego z warunków z ustawy o rachunkowości, aby leasingobiorca był zobowiązany ująć leasingowany przedmiot jako środek trwały i amortyzować. Dla wielu podmiotów jest jednak dostępne uproszczenie w tym zakresie.

Publikacja: 04.04.2018 02:00

Leasing finansowy księgach korzystającego

Leasing finansowy księgach korzystającego

Foto: Rzeczpospolita

Dla celów rachunkowych, przedmiot leasingu finansowego zaliczany jest do aktywów trwałych korzystającego („Środki trwałe" lub „Wartości niematerialne i prawne"), który dokonuje od nich odpisów amortyzacyjnych. Gdy umowa zakłada uzyskanie tytułu własności przedmiotu leasingu przez korzystającego po jej zakończeniu, wówczas leasingowany składnik aktywów amortyzowany jest przez okres jego ekonomicznej użyteczności na zasadach ogólnych. Natomiast gdy umowa leasingowa nie przewiduje uzyskania przez korzystającego – w dacie zakończenia leasingu finansowego – tytułu własności jego przedmiotu, to leasingowany składnik aktywów wymaga w całości zamortyzowania przez okres trwania leasingu lub okres ekonomicznej użyteczności, jeżeli byłby on krótszy. Finansujący traktuje go natomiast jak aktywa finansowe z tytułu należności (Wn „Pozostałe rozrachunki" – rozrachunki z korzystającym z tytułu przedmiotu leasingu) (art. 3 ust. 4 i 5 ustawy o rachunkowości; >patrz ramka).

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?