Specjalna strefa ekonomiczna: zmniejszenie zamówienia korzysta z preferencji w CIT - wyrok NSA

Rekompensata od kontrahenta, który zmniejszył zamówienie towarów produkowanych w specjalnej strefie ekonomicznej, korzysta z preferencji w CIT.

Publikacja: 19.02.2018 07:18

Specjalna strefa ekonomiczna: zmniejszenie zamówienia korzysta z preferencji w CIT - wyrok NSA

Foto: Fotolia.com

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną spółki, która spierała się z fiskusem o zakres zwolnienia z CIT przewidzianego dla działalności prowadzonej w specjalnej strefie ekonomicznej (SSE).

Sprawa dotyczyła interpretacji. We wniosku spółka wyjaśniła, że swoją działalność produkcyjną dotyczącą części oraz akcesoriów do pojazdów silnikowych ulokowała na terenie strefy. Przychody z tytułu dostawy towarów strefowych podlegają zwolnieniu z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT. Jednym z kontrahentów spółki jest firma niemiecka, która w trakcie realizacji ze względów biznesowych zmniejszyła dokonane pierwotnie zamówienie. Zobowiązała się jednak wypłacić spółce rekompensatę. Spółka zapytała, czy rekompensata od niemieckiego kontrahenta za zmniejszenie zamówienia towarów wyprodukowanych przez nią w strefie może być kwalifikowana jako przychód uzyskiwany z działalności gospodarczej wykonywanej na terenie SSE. A w konsekwencji czy taka kwota to przychód zwolniony z CIT.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku