Reklama
Rozwiń

Czy kredyt kupiecki może być usługą zwolnioną z VAT

Odroczenie przez sprzedawcę terminu płatności należności od klienta jest w określonych przypadkach traktowane jak udzielenie pożyczki. Odsetki pobrane z tego tytułu nie powinny być wtedy wliczane do podstawy opodatkowania.

Publikacja: 22.01.2018 01:00

Czy kredyt kupiecki może być usługą zwolnioną z VAT

Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi udzielania m.in kredytów lub pożyczek pieniężnych. Przepis ten interpretuje się w sposób szeroki - zwolnienie może dotyczyć także podatników spoza branży finansowej. Odnosi się to w szczególności do sprzedawcy (dostawcy towaru lub usługodawcy) udzielającego kredytu kupieckiego, a więc odraczającego termin płatności należności od klienta (nabywcy/usługobiorcy). Kredyt kupiecki może więc stanowić (w określonych przypadkach) usługę udzielenia pożyczki. W takim przypadku należności pobrane z tego tytułu (w szczególności odsetki) nie powinny być wliczane do podstawy opodatkowania z tytułu dostawy/ usługi.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?