Aktualizacja: 24.11.2024 20:10 Publikacja: 18.09.2024 14:00
Martyna Kunke, radca prawny w kancelarii prawnej PragmatIQ
Foto: tv.rp.pl
Gościem Ewy Szadkowskiej w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” jest Martyna Kunke, radca prawny w kancelarii prawnej PragmatIQ. Tematem rozmowy są spory właścicielskie, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji wspólników mniejszościowych. Najnowszą edycję przygotowanego przez kancelarię raportu poprzedziła kwerenda 1200 wyroków w sprawach dotyczących konfliktów w spółkach.
Wnioski nie napawają optymizmem - postępowania sądowe trwają latami, zwłaszcza w przypadku spraw zainicjowanych powództwem o wyłączenie wspólnika lub rozwiązanie spółki. Średni czas orzekania w tych postępowaniach w obu instancjach łącznie przekracza 3,5 roku. Czy takie konflikty zawsze muszą kończyć się w sądzie? Jakie błędy najczęściej są popełniane przy konstruowaniu umowy spółki (poza podstawowym – jakim jest ściąganie wzoru z internetu)? I wreszcie czy są szanse na to, że Ministerstwo Sprawiedliwości przychyli się do apelu ekspertów, by uzupełnić ewidentną lukę w kodeksie spółek handlowych i skończyć z dyskryminowaniem przez prawo małych udziałowców spółek z o.o.? O tym wszystkim w rozmowie z mec. Martyną Kunke. Zapraszamy.
Zagadnienie naruszania dóbr osobistych nie dotyczy tylko osób fizycznych, obiektem hejtu w sieci często padają firmy – podkreśla dr Mateusz Winczura, prawnik z kancelarii KRK i gość magazynu „Rzecz o Prawie”
Jeśli Ameryka nie jest gotowa na to, by prezydentem została kobieta, tym bardziej samorząd nie jest gotowy, by kobieta zajęła fotel prezesa – mówi mec. Ewa Gryc-Zerych, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” był prof. Grzegorz Kołodko, ekonomista, z Akademii Leona Koźmińskiego, który mówił o kryzysie demograficznym w Polsce i sposobach na jego rozwiązanie.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym “Rzeczpospolitej” był prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego, który ocenił poniedziałkowy Marsz Niepodległości.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Czy w starciu Trump-Harris, powtórzy się scenariusz sprzed ponad dwóch dekad, kiedy o tym kto zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych miał zdecydować Sąd Najwyższy.
Sejm przyjął ustawę wdrażającą dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).
W połowie 2022 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ofercie publicznej, która zmodyfikowała przepisy o wezwaniach na akcje spółek publicznych. Czy ta regulacja nadąża za potrzebami obrotu?
Ustawodawca nadał akcjonariuszom indywidualne uprawnienia, które pozwalają im uzyskać wiedzę o stanie spółki.
Przedsiębiorców przed rozpoczęciem działalności w formie spółki komandytowej powstrzymuje obawa przed odpowiedzialnością. Czy słusznie?
Czynności polegające na prowadzeniu spraw spółki komandytowej przez jej komplementariusza, wykonywane za wynagrodzeniem wypłacanym na podstawie umowy spółki, podlegają opodatkowaniu VAT.
Jeżeli uchwała walnego zgromadzenia przyznaje akcjonariuszowi uprawnienia osobiste naruszające właściwe dla danego typu spółki zasady funkcjonowania organów spółki, to podlega ona zaskarżeniu jako sprzeczna z prawem i naturą spółki akcyjnej.
Podczas zgromadzenia wspólników zazwyczaj podejmowane są decyzje o istotnym znaczeniu dla spółki z o.o. i jej wspólników. Dlatego wspólnik powinien znać procedury zwoływania obrad zgromadzenia oraz podejmowania i zaskarżania uchwał.
Odszkodowanie wypłacone na podstawie mediacji sądowej za czyn nieuczciwej konkurencji nie ma związku z przychodem i nie można go rozliczyć w kosztach podatkowych – uznał NSA.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas