Interpretacja nr 0112-KDIL2-2.4011.757.2022.3.MC dotyczy informatyka, który prowadzi własną działalność gospodarczą. Buduje dom jednorodzinny, w którym jedno pomieszczenie zamierza przeznaczyć na biuro.

Jak wyjaśnił we wniosku, powierzchnia mieszkalna domu wynosić będzie 126 m2, w tym 15 m2 to biuro. Część techniczna (garaż i kotłownia) ma niecałe 54 m2. Jest jeszcze poddasze o powierzchni 116 m2.

Przedsiębiorca zapytał skarbówki, jak ma rozliczać wydatki na prąd, gaz, internet i podatek od nieruchomości. Był przekonany, że może rozliczenie w kosztach może dotyczyć części w jakiej biuro przypada na powierzchnię mieszkalną (czyli około 12 proc.). Jego zdaniem w wyliczeniu nie uwzględnia się garażu i kotłowni. Nie są to bowiem miejsca przystosowane do mieszkania. Podobnie jest z poddaszem. To pomieszczenie służy do przechowywania nieużywanych codziennie przedmiotów, np. nart czy choinki. Nie powinno więc wpływać na ustalenie stosunku metrażu zajętego na działalność gospodarczą do metrażu całkowitego.

Innego zdania był jednak fiskus. Wyjaśnił, że wydatki na media mogą  być kosztem w części proporcjonalnie przypadającej na powierzchnię biura zajętą na prowadzenie działalności gospodarczej do całej powierzchni nieruchomości, czyli z uwzględnieniem również części technicznej oraz poddasza. Oznacza to, że przedsiębiorca może rozliczyć niewiele ponad 5 proc. wydatków.