Oszczędności zgromadzone w PPK podlegają dziedziczeniu

Uczestnik PPK może wskazać instytucji finansowej, w formie pisemnej, osoby, które - po jego śmierci - mają otrzymać środki zgromadzone na jego rachunku PPK. Jeśli tego nie zrobi, środki te trafią do jego spadkobierców.

Publikacja: 14.11.2022 15:22

Oszczędności zgromadzone w PPK podlegają dziedziczeniu

Foto: Adobe Stock

W przypadku śmierci uczestnika PPK pozostającego w związku małżeńskim istotne jest to, czy środki na jego rachunku PPK należały do majątku wspólnego małżonków. Jeżeli w chwili śmierci uczestnik PPK pozostawał w związku małżeńskim, instytucja finansowa dokonuje wypłaty transferowej połowy środków zgromadzonych na rachunku PPK zmarłego uczestnika PPK na rachunek PPK, IKE lub PPE małżonka zmarłego uczestnika - w zakresie, w jakim te środki stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej. Możliwe jest również otrzymanie tych środków w formie pieniężnej. Jeśli małżonek zmarłego uczestnika PPK jest zainteresowany tą formą przekazania środków, powinien złożyć instytucji finansowej odpowiedni wniosek. To, które składniki majątku wchodzą do majątku wspólnego małżonków, ustala się zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Połowa środków zgromadzonych na rachunku PPK to liczba jednostek uczestnictwa/rozrachunkowych, a nie ich wartość. Wartość zgromadzonych na rachunku PPK jednostek uczestnictwa/rozrachunkowych będzie zmieniać się w czasie, w zależności od ich ceny.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo pracy
Takie osoby są ciągle potrzebne na rynku pracy. Muszą jednak walczyć ze stereotypami
Prawo pracy
Zmiany w przepisach o mobbingu w ogniu krytyki ze strony przedsiębiorców
Prawo pracy
Nie będzie podwyżek kar dla firm. Sejm przyjął poprawkę
Prawo pracy
Poselska „wrzutka" do kosza? Znamy decyzję Senatu w sprawie surowych kar dla firm
Prawo pracy
Burzliwa dyskusja nad wyższymi karami dla firm. Są wątpliwości konstytucyjne