Nawet fotka w intranecie może wymagać zgody pracownika

Nie zawsze szefowi wykorzystują wizerunek podwładnych legalnie. Czasem też naruszają ich dobra osobiste, umieszczając zdjęcia w dwuznacznym kontekście albo ośmieszające pracowników.

Publikacja: 22.01.2023 08:42

Nawet fotka w intranecie może wymagać zgody pracownika

Foto: Adobe Stock

W codziennej działalności pracodawcy wykorzystują zdjęcia (wizerunki) swoich pracowników – a to w galeriach publikowanych na stronie internetowej, a to w firmowym Intranecie lub w mediach społecznościowych. Jest to jednak legalne pod warunkiem, że pracodawca spełni elementarne warunki. W szczególności nie może tego robić – poza pewnymi wyjątkami – bez uzyskania zgody pracownika.

Taka zgoda musi jednak spełniać trzy podstawowe warunki – ma być dobrowolna, konkretna i złożona w sposób świadomy. Za nielegalne może być uznane przede wszystkim jej wymuszenie. Zgoda jest odpowiednio skonkretyzowana i można ją uznać za wyrażoną świadomie, jeżeli spełnia wymogi RODO w zakresie określenia celów, do których pracodawca będzie wykorzystywał wizerunek, np. do udostępnienia w wewnętrznej sieci Intranet, oraz będzie się ograniczała tylko do pozyskania i przetwarzania niezbędnej liczby zdjęć.

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Prawo pracy
Zleceniobiorca też może być uczestnikiem PPK
Prawo pracy
Pracodawca skontroluje wykształcenie przyszłego pracownika. Spyta uczelnię
Prawo pracy
Przepisy o maksymalnych temperaturach w pracy nie tak szybko
Prawo pracy
Krótszy tydzień pracy. Eksperci: pilotaż z mankamentami
Prawo pracy
Zwolniona za unikanie szczepienia na Covid-19. Co odpowie SN?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama