Aktualizacja: 17.11.2017 05:40 Publikacja: 17.11.2017 05:40
Foto: 123RF
Zasadą jest, że zgromadzenie wspólników odbywa się w siedzibie spółki. Umowa spółki może wskazywać inne miejsce na terytorium Polski. Oprócz tego, jeżeli wszyscy wspólnicy wyrażą zgodę na piśmie, zgromadzenie może odbyć się w innym miejscu, ale wyłącznie na terytorium Polski. W przypadku, gdyby w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością było trzech wspólników, a oni wszyscy mieszkaliby w Sztokholmie, to i tak zgromadzenie wspólników musiałoby się odbyć w Polsce. By powziąć wiążącą uchwałę, wspólnicy muszą przemieścić się na terytorium Polski lub powołać pełnomocnika, który na podstawie udzielonego przez nich pełnomocnictwa podejmie niezbędne uchwały podczas zgromadzenia wspólników. Gdyby wspólnicy dopuścili się naruszenia przepisów w zakresie miejsca odbycia zgromadzenia wspólników, na przykład zwołali zgromadzenie i podjęli uchwały w Sztokholmie, to tak podjęte uchwały mogłyby zostać uznane za nieważne na podstawie powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały z art. 252 Kodeksu spółek handlowych.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Transport intermodalny wspiera zrównoważony rozwój kraju. Łączy w sobie zalety różnych środków transportu, które przynoszą znaczące korzyści zarówno dla gospodarki, jak i środowiska naturalnego. Jak Fundusze Europejskie pomagają nam w niego inwestować?
Kodeks spółek handlowych zawiera regulacje mające chronić interes spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) przed jego naruszeniem w relacjach z władzami spółki. Jak stosować je w praktyce?
Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na spotkania integracyjne pracowników i członków zarządu. Z innymi uczestnikami będzie problem.
W najnowszym numerze dodatku „Administracja” tradycyjnie poświęcamy sporo miejsca funkcjonowaniu spółek komunalnych i ich organów.
Rada nadzorcza w spółce z o. o. z udziałem jednostki samorządu terytorialnego działa przede wszystkim w ramach posiedzeń. Powinny się one obywać nie rzadziej niż raz w każdym kwartale roku obrotowego.
Jednostka samorządu terytorialnego może wpływać na strategię spółek, kontrolować ich działania oraz wprowadzać mechanizmy korygujące w przypadku nieprawidłowości.
Kiedy spółki komunalne zobowiązane są stosować przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami, a w jakich sytuacjach są zwolnione z tego obowiązku?
Sejm przyjął ustawę wdrażającą dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).
W połowie 2022 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ofercie publicznej, która zmodyfikowała przepisy o wezwaniach na akcje spółek publicznych. Czy ta regulacja nadąża za potrzebami obrotu?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas