Zakres odpowiedzialności odszkodowawczej członków zarządu

Odpowiedzialność odszkodowawcza przewidziana w art. 299 § 1 K.s.h. nie ogranicza się tylko do całkowitej bezskuteczności egzekucji, lecz odnosi się także do wypadków niemożności ściągnięcia części roszczenia, ponieważ jej celem jest zagwarantowanie wierzycielowi pełnego naprawienia szkody wynikłej z nienależytego wykonywania obowiązków przez władze spółki.

Publikacja: 18.08.2017 06:40

Zakres odpowiedzialności odszkodowawczej członków zarządu

Foto: Fotolia.com

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 17 lutego 2016 r., III CSK 107/15.

Powód S.C. (a następnie jego następcy prawni) dochodził od pozwanych A.Ś. oraz P.L. (jako członków zarządu spółki z o.o.) solidarnej zapłaty kwot pieniężnych w związku z zawartą ze sp. z o.o. przedwstępną umową ustanowienia odrębnej własności oraz sprzedaży lokalu. Umowę przyrzeczoną strony zobowiązały się zawrzeć do sierpnia 2008 r., co jednak nie nastąpiło. Powód wezwał spółkę do wykonania umowy przedwstępnej pod rygorem odstąpienia od niej, a wobec braku reakcji, złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Spółka z o.o. nie zwróciła powodowi wpłaconych kwot na podstawie umowy przedwstępnej. Przeciwko spółce wydany został nakaz zapłaty, opatrzony następnie klauzulą wykonalności. Komornik, po wyegzekwowaniu niewielkiej kwoty, umorzył egzekucję jako bezskuteczną. Sąd I instancji uznał, że skoro pozwany A. Ś. był członkiem zarządu dłużnika w okresie, kiedy powstało jego zobowiązanie, ponosi na podstawie art. 299 § 1 K.s.h. odpowiedzialność za zobowiązania tej spółki, które nie zostało zaspokojone. Członkowie zarządu spółki nie złożyli we właściwym czasie wniosku o ogłoszenie jej upadłości. Pozwany nie wykazał żadnej z przewidzianych w art. 299 § 2 K.s.h. okoliczności ekskulpujących. Sąd stwierdził, że członkom zarządu powinien być na bieżąco znany stan finansowy spółki i możliwość zaspokajania przez nią długów. Zaniedbania w tym zakresie nie odpowiadają standardom profesjonalnego prowadzenia biznesu. Sąd apelacyjny, rozpoznający sprawę na skutek apelacji pozwanego, za nieuzasadniony uznał zarzut, że pozwany nie może ponosić odpowiedzialności przewidzianej w art. 299 § 1 K.s.h., ponieważ z uwagi na ciążące na nim wyroki za przestępstwa przeciwko mieniu nie mógł być członkiem zarządu. Sąd ten ustalił, że pierwszy wyrok skazujący przeciwko pozwanemu zapadł w marcu 2002 r. i uprawomocnił się w marcu 2003 r. Pięcioletni okres, w którym pozwany nie mógł być członkiem zarządu upłynął w marcu 2008 r. Pozwany spełniał więc wymagania do sprawowania funkcji członka zarządu spółki od tego dnia aż do czasu uprawomocnienia się kolejnego wyroku skazującego. Pozwany A.Ś. wniósł skargę kasacyjną od wyroku sądu apelacyjnego, którą Sąd Najwyższy oddalił.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne