Analiza porealizacyjna przedstawi uciążliwości dla nieruchomości sąsiednich

W decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach możliwe jest nałożenie na wnioskodawcę, czyli inwestora obowiązku przedstawienia analizy porealizacyjnej.

Publikacja: 05.04.2017 05:30

Analiza porealizacyjna przedstawi uciążliwości dla nieruchomości sąsiednich

Foto: 123rf

Analiza ta ma na celu przedstawienie rzeczywistych uciążliwości dla nieruchomości sąsiednich. Jest właściwie sporządzana w interesie ich właścicieli (wyrok NSA w Warszawie z 8 grudnia 2011 r., II OSK 2169/11). Konieczne jest wskazanie w jakim szczegółowo zakresie i terminie powinna być przygotowana. Decyzja powinna określać inne organy, którym przygotowane informacje należy przedstawić.

Analiza porealizacyjna to jeden z etapów szeroko rozumianej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. O ile jednak większość przewidzianych przy tej okazji działań zaplanowano przed wydaniem decyzji, w której środowiskowe uwarunkowania przedsięwzięcia są wyznaczone, o tyle analiza porealizacyjna obejmuje już etap późniejszy. Dokonuje się w niej bowiem porównania ustaleń zawartych w raporcie oddziaływania na środowisko i decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach z rzeczywistym oddziaływaniem tego przedsięwzięcia na środowisko oraz działaniami podjętymi dla jego ograniczania. Chodzi przede wszystkim o działania dotyczące przewidywanego charakteru i zakresu oddziaływania na środowisko a także planowane działania zapobiegawcze. W orzecznictwie dodaje się przy okazji, że z art. 83 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (określającego zakres analizy porealizacyjnej) wynika również i to, że dla wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nie jest konieczne, aby rzeczywiste, faktyczne oddziaływanie przedsięwzięcia na środowisko było z góry znane. Chodzi raczej o rozpoznanie wszystkich prognozowanych skutków (wyrok WSA w Szczecinie z 7 maja 2015 r., II SA/ Sz 987/14). W tym kontekście można zauważyć, że te rzeczywiste, ostateczne skutki powinny zostać zweryfikowane w ramach analizy porealizacyjnej. Jednak można zauważyć wiele podobieństw pomiędzy analizą porealizacyjną a raportem oddziaływania na środowisko. Kluczowa różnica sprowadza się do terminu, w którym oba dokumenty powinny zostać przygotowane.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Zmiany w podatku od nieruchomości 2025. Problemy z przepisami. Bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Prawo w firmie
Co obejmie deregulacja? Zespół Brzoski może wrócić do gotowych projektów
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Zlikwidują Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców? Jest oświadczenie
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń