Aktualizacja: 04.04.2017 02:00 Publikacja: 04.04.2017 02:00
Foto: Fotorzepa, Bartek Sadowski
Rz: Czy konieczność przeprowadzenia badań na okoliczność braku przeciwwskazań do pracy w porze nocnej dotyczy także osób, które mają taką pracę świadczyć incydentalnie, w sytuacji gdy np. pracodawca potrzebuje ich w tej porze tylko w razie konieczności zastępstwa innej osoby?
Katarzyna Dulewicz: Ponownym badaniom lekarskim podlegają pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe. Pracodawca powinien zatem w oparciu o wykonane pomiary czynników środowiska pracy ustalić, czy na stanowisku, na które kieruje pracownika, występują czynniki szkodliwe lub warunki uciążliwe. W razie stwierdzenia, że takie występują, pracodawca powinien poddać pracownika ponownie wstępnym badaniom lekarskim w celu stwierdzenia, czy istnieją przeciwwskazania do wykonywania określonej pracy. Praca nocna nie jest moim zdaniem uznawana za pracę uciążliwą, jeżeli zachowane są normy odpoczynku, a powierzenie zadań ma charakter incydentalny. Warto pamiętać, że powierzenie innej pracy, choćby tymczasowe, musi odpowiadać kwalifikacjom posiadanym przez pracownika.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Przed pracodawcami nie lada wyzwanie, aby jednocześnie zapewnić zgodność z nowymi regulacjami dot. różnorodności i nie narazić się na oskarżenia o dyskryminację.
O naruszeniu ochrony danych osobowych, które generuje ryzyko dla praw i wolności osób fizycznych, firma musi poinformować UODO. Co zmieniło się w wytycznych Urzędu?
Jeśli ZUS odmówił zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego ze względu na błąd w zaświadczeniu, warto się odwołać do sądu.
Pobicie lub zdarzenie, do którego przyczynił się poszkodowany, może być uznane za wypadek w drodze do lub z pracy. W jakich jeszcze sytuacjach kadrowi popełnią błędy?
Szef będzie musiał uzasadnić różnice w wysokości pensji, opierając się na obiektywnych i neutralnych pod kątem płci kryteriach. Obowiązek raportowania ma dotyczyć pracodawców zatrudniających co najmniej 100 pracowników.
Wypalenie zawodowe pracowników to nie tylko ich problem. Pracodawca ma obowiązek zadbać o dobrostan zatrudnionych.
Pracodawcy trudno skrócić urlop bezpłatny. Nie może też odwołać z niego pracownika, chyba że taką możliwość uzgodniono na etapie wyrażenia zgody na wolne. Wiele spraw dotyczących urlopu bezpłatnego trafia do sądów.
Jeśli obowiązki kierownika nie ograniczają się do organizowania, kontrolowania i nadzorowania pracy podwładnych, lecz obejmują również bezpośrednie wykonywanie tych samych zadań, ma on prawo do wynagrodzenia za nadgodziny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas