Reklama
Rozwiń

Nowe uprawnienia związków zawodowych a tajemnice spółki

Przedsiębiorcy obawiają się nowych uprawnień związków zawodowych. Dowiedzą się one o planach firm.

Publikacja: 31.03.2017 07:51

Nowe uprawnienia związków zawodowych a tajemnice spółki

Foto: 123rf

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejną już wersję nowelizacji ustawy o związkach zawodowych. Najnowsza, datowana na 21 marca, została częściowo zaprezentowana na spotkaniu z przedstawicielami firm zrzeszonych w Pracodawcach RP.

Dyrektorzy działów kadr największych polskich firm dopytywali, na jakich zasadach będą chronione informacje, jakie przyjdzie im przekazywać związkom zawodowym na podstawie zmienionych przepisów. Chodzi o nowe brzmienie art. 28 ustawy o związkach zawodowych. Nowelizacja przewiduje, że pracodawcy na żądanie związku będą mieli przekazać nie tylko – jak dotychczas – informacje o warunkach pracy i zasadach wynagradzania, ale także o działalności i sytuacji ekonomicznej pracodawcy. Mają to być informacje o zatrudnieniu oraz przewidywanych w nim zmianach. Oprócz tego związki będą mogły żądać danych o stanie, strukturach i przewidywanych zmianach zatrudnienia oraz działaniach mających na celu utrzymanie poziomu zatrudnienia czy działaniach, które mogą powodować istotne zmiany w organizacji pracy lub podstawach zatrudnienia. W opinii przedsiębiorców szerszy katalog informacji, jakie mają przekazywać, będzie mógł zawierać informacje wrażliwe dla danego przedsiębiorstwa. Ich nieopatrzne ujawnienie przez związki zawodowe może powodować kłopoty dla firm. Padł nawet przykład z niedalekiej przeszłości, kiedy to akcje spółki giełdowej straciły na wartości kilka punktów procentowych po tym, gdy związki ujawniły przekazane im dane.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego