Reklama
Rozwiń

Niższy limit płatności gotówkowych dla firm

Od 1 stycznia płatności związane z działalnością gospodarczą przekraczające 15 tys. zł muszą być przeprowadzane za pośrednictwem rachunku płatniczego. Do końca 2016 roku próg ten wynosił 15 tys. euro. Przedsiębiorca, który zapłaci gotówką za transakcję przekraczającą wartość ustalonego limitu, nie zaliczy jej do kosztów podatkowych.

Publikacja: 05.01.2017 05:10

Nowy limit dotyczy jednorazowej wartości transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatn

Nowy limit dotyczy jednorazowej wartości transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności.

Foto: 123RF

Przedsiębiorcy pewnie zdążyli się już przyzwyczaić, że początek roku oznacza zawsze istotne zmiany w prawie podatkowym. Nie inaczej jest również w roku 2017, który przyniósł nowelizacje wielu ustaw podatkowych. Wśród nich jest przewidziana w ustawach o PIT i o CIT zmiana zasad zaliczania do kosztów uzyskania przychodów tych wydatków, które regulowane są w formie gotówkowej.

Zasadą wynikającą z obu ustaw o podatkach dochodowych jest, że za koszty podatkowe uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła, z wyjątkiem tych kosztów, które zostały wymienione w treści tych ustaw jako nieuznawane za koszty uzyskania przychodów. Od 1 stycznia 2017 r. do treści ww. ustaw zostało jednak wprowadzone nowe rozwiązanie. W myśl art. 22p ust. 1 ustawy o PIT (art 15d ust. 1 ustawy o CIT), podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą nie zaliczą do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 22 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego. Przedsiębiorca będący członkiem spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej może przy tym realizować obowiązek rozliczania transakcji bezgotówkowo za pośrednictwem rachunku w tej spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Dla stosowania tego ograniczenia konieczne jest zatem odwołanie się do przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego