Zakrapiana impreza pożegnalna skończy się dyscyplinarką

Spożywanie alkoholu na terenie zakładu pracy jest zabronione i grozi za to zwolnienie w trybie natychmiastowym, nawet jeśli firmowy regulamin nie zawiera takiego zakazu.

Aktualizacja: 10.12.2016 11:04 Publikacja: 10.12.2016 11:00

Zakrapiana impreza pożegnalna skończy się dyscyplinarką

Foto: 123RF

8 listopada 2016 r. podpisałem z pracownikiem porozumienie o zakończeniu współpracy z 25 listopada 2016 r. Tego samego dnia podwładny zorganizował na terenie firmy pożegnalne spotkanie dla kolegów z działu. Uzyskał na to zgodę bezpośredniego przełożonego, lecz nie moją. Impreza odbywała się po godzinach pracy. Pracownik przyniósł przekąski i alkohol, który również sam spożywał. Dowiedziawszy się o imprezie zjawiłem się na niej w asyście policji. Bawiących poddano badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Wykazało ono, że pod jego wpływem jest m.in. organizator spotkania. Następnego dnia cofnąłem swoje oświadczenie o rozwiązaniu z nim umowy za porozumieniem stron i odrębnym pismem zwolniłem go dyscyplinarnie. Jako przyczynę wskazałem przebywanie w firmie po godzinach pracy i spożywanie alkoholu na terenie zakładu po godzinach pracy. Były podwładny w odwołaniu od dyscyplinarki powołał się na brak zakazu w regulaminie pracy spożywania alkoholu na terenie firmy. Twierdzi też, że impreza miała charakter prywatny, odbywała się za wiedzą i zgodą bezpośredniego przełożonego już po godzinach pracy, w użyczonym pomieszczeniu oraz przebiegała w kulturalnej atmosferze. Czy moje postępowanie było właściwe? – pyta czytelnik.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Dostawa leków na innych i racjonalnych zasadach
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?