Aktualizacja: 23.10.2016 08:27 Publikacja: 23.10.2016 08:00
Foto: 123RF
Młodociany jako pracownik jest szczególnie chroniony w zakresie warunków pracy, jaką może wykonywać. Górną granicą wieku młodocianego jest osiągnięcie przez niego 18 lat. Czy zawarcie małżeństwa przez młodocianego, skutkujące na gruncie prawa cywilnego uzyskaniem pełnoletności, powoduje, że firma może go traktować jak dorosłego pracownika?
Zatrudnianie młodocianych osób staje się coraz częstsze. Z racji niskiego wieku i znikomego doświadczenia pracodawcy mogą im mniej korzystnie kształtować warunki wynagradzania niż pracownikom dorosłym i z większym obyciem zawodowym. Z drugiej strony młody wiek i okres rozwoju powodują, że angażowanie takich osób wiąże się z wieloma ograniczeniami. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, że młodociany nie może być zatrudniony do każdego rodzaju pracy. Na podstawie umowy o pracę wolno mu wykonywać tzw. prace lekkie, które nie mogą zagrażać życiu, zdrowiu młodocianego jak i utrudniać mu wypełniania podstawowego obowiązku, jakim jest nauka w szkole. Choć przepisy nie zawierają bezpośredniej definicji takich prac, przyjmuje się, że obok tych kryteriów praca taka nie może być zaliczana do tzw. prac wzbronionych młodocianym.
Zlikwidowany ma być przepis o równym podziale leków deficytowych do dziesięciu największych hurtowni farmaceutycznych w kraju. Taki wymóg okazał się trudny do zrealizowania.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Najwięcej przyjętych zgłoszeń zewnętrznych dotyczyło naruszeń związanych z interesami finansowymi Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej – mówi Marcin Malecko, dyrektor zespołu do spraw sygnalistów Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
Czterodniowy tydzień pracy jest możliwy. W dłuższym horyzoncie czasowym. Pomoże technologia i wzrost gospodarczy, pod który fundamenty kładliśmy, harując w latach 90.
Choć w części branż i firm ograniczenie liczby godzin pracy nie byłoby problemem, to w wielu sektorach, na czele z ochroną zdrowia, pogłębiłoby niedobór pracowników.
Zdecydowały kompetencje i doświadczenie. Za dużo też zajmowano się kadrami – tak przyczyny odwołania prezesa PZU tłumaczy Jakub Jaworowski, szef resortu aktywów państwowych. O następcy szefa firmy mówi: niewiele osób byłoby lepszych na tym stanowisku
Osoby wykonujące prace społecznie użyteczne dostaną więcej za godzinę aktywności. Ponad 30 zł zamiast kilkunastu.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Szef ma obowiązek zadbać o zdrowe relacje w pracy. Ale nawet sądy nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jest nadużyciem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas