Zatrudnienie młodocianych: ograniczenia dla szefa nie znikają po ślubie pracownika

16-latka, która wstąpi w związek małżeński, nie staje się automatycznie pełnoletnią pracownicą. Nadal jej stosunek pracy podlega szczególnej ochronie i wyjątkowym zakazom.

Aktualizacja: 23.10.2016 08:27 Publikacja: 23.10.2016 08:00

Zatrudnienie młodocianych: ograniczenia dla szefa nie znikają po ślubie pracownika

Foto: 123RF

Młodociany jako pracownik jest szczególnie chroniony w zakresie warunków pracy, jaką może wykonywać. Górną granicą wieku młodocianego jest osiągnięcie przez niego 18 lat. Czy zawarcie małżeństwa przez młodocianego, skutkujące na gruncie prawa cywilnego uzyskaniem pełnoletności, powoduje, że firma może go traktować jak dorosłego pracownika?

Zatrudnianie młodocianych osób staje się coraz częstsze. Z racji niskiego wieku i znikomego doświadczenia pracodawcy mogą im mniej korzystnie kształtować warunki wynagradzania niż pracownikom dorosłym i z większym obyciem zawodowym. Z drugiej strony młody wiek i okres rozwoju powodują, że angażowanie takich osób wiąże się z wieloma ograniczeniami. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, że młodociany nie może być zatrudniony do każdego rodzaju pracy. Na podstawie umowy o pracę wolno mu wykonywać tzw. prace lekkie, które nie mogą zagrażać życiu, zdrowiu młodocianego jak i utrudniać mu wypełniania podstawowego obowiązku, jakim jest nauka w szkole. Choć przepisy nie zawierają bezpośredniej definicji takich prac, przyjmuje się, że obok tych kryteriów praca taka nie może być zaliczana do tzw. prac wzbronionych młodocianym.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Dostawa leków na innych i racjonalnych zasadach
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?