Reklama
Rozwiń

Tylko sąd wykluczy wspólnika działającego na szkodę spółki

Przymusowe i automatyczne umorzenie udziałów może zostać przeprowadzone przez obniżenie kapitału lub z czystego zysku. Drugi sposób jest znacznie mniej sformalizowany – nie wymaga m.in. informowania wierzycieli ani wpisu do KRS.

Publikacja: 20.04.2016 06:40

Tylko sąd wykluczy wspólnika działającego na szkodę spółki

Foto: 123RF

Wspólnicy naszej spółki z o.o. chcą wykluczyć jednego ze wspólników i w związku z tym planują przeprowadzenie umorzenia udziałów wykluczonego wspólnika. Jak wygląda procedura wyłączenia wspólnika i jak ująć w księgach związane z tym operacje? – pyta czytelnik.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należy do spółek kapitałowych, a zatem podlega regulacjom kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.). Zgodnie z art. 154 k.s.h. wartość kapitału zakładowego musi wynosić co najmniej 5000 zł, natomiast wartość nominalna udziału nie może być niższa niż 50 zł. Kapitał zakładowy dzieli się na udziały o równej bądź nierównej wartości nominalnej. Umorzenie udziałów jest możliwe, jeżeli zapisy umowy spółki na to pozwalają. Procedura ta musi mieć swoje odzwierciedlenie w umowie spółki, która powinna jasno określić, w jakim trybie umorzenie powinno zostać przeprowadzone, a także jakie przesłanki skutkują wyłączeniem udziałów wspólnika.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku