Aktualizacja: 11.02.2016 01:00 Publikacja: 11.02.2016 01:00
Foto: 123RF
Tak uznał Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku w decyzji z 8 stycznia 2016 r. (DI/100000/43/1441/2015/).
W tej sprawie przedsiębiorca zwrócił się do organu rentowego o wydanie pisemnej interpretacji na podstawie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W treści wniosku wskazał, że jego firma (firma X) korzysta z usług wynajmu pracowników. Dostawca tych usług (firma Y) zatrudnia pracowników wyłącznie na umowę o pracę, a podstawa wymiaru składek na ich obowiązkowe ubezpieczenia społeczne przekracza minimalne wynagrodzenie ustalone zgodnie z obowiązującymi przepisami. Z tytułu świadczonych usług wynajmu pracowników firma Y wystawia firmie X odpowiednie faktury VAT w cyklach miesięcznych. Okresowo, w związku z „wysokim sezonem" w branży, w jakiej działa firma X, występuje w niej wzmożone zapotrzebowanie na usługi świadczone przez pracowników firmy Y. Firma Y nie jest niestety w stanie zapewnić wynajęcia wystarczającej liczby przeszkolonych pracowników w wymiarze czasu satysfakcjonującym firmę X. Dlatego też za zgodą pracowników firmy Y firma X zamierza zawierać z pracownikami firmy Y dodatkowe umowy-zlecenia. W związku z takim stanem faktycznym wnioskodawca skierował pytanie do ZUS, czy od umów-zleceń zawartych przez firmę X z pracownikami firmy Y po stronie firmy X powstanie obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zawieranych umów-zleceń.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
To, czy przeciwko wójtowi gminy wpłynęło oficjalne oskarżenie o mobbing w pracy, stanowi informację publiczną, bo dotyczy działalności osoby pełniącej funkcje publiczne i jego podwładnych.
Jeżeli temperatura powietrza przekroczy 32 st. C, niektórych prac na zewnątrz nie będzie można wykonywać. W przypadku prac w pomieszczeniach, temperatura graniczna powyżej której nie będzie można wykonywać żadnych prac to 35 st. C. Takie zmiany w zasadach BHP zaproponowało ministerstwo pracy. Projekt jest na etapie uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania. Zgłoszono sporo krytycznych uwag.
Przepisy przejściowe nie dają prawa do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego rodzicom, którzy w dniu wejścia w życie przepisów będą przebywać na urlopie rodzicielskim.
Pracownik zatrudniony w Polsce podczas zagranicznej delegacji nadal może podlegać polskim ubezpieczeniom społecznym, jeśli ZUS poświadczy mu dokument A1. Jak się o niego starać i jakie sankcje grożą za jego brak?
Na wniosek pracownika firma powinna mu wydać kopie dotyczących go dokumentów. W jakim terminie i formie trzeba to zrobić? Jak postąpić, gdy teczka zaginęła lub uległa zniszczeniu?
Potwierdzenie wyrokiem karnym popełnienia przestępstwa przez pracownika może znacznie ułatwić firmie proces przed sądem pracy. Które wyroki sądu karnego i w jakim zakresie musi uwzględnić sąd pracy?
Wysłanie wypowiedzenia e-mailem jest możliwe i skuteczne. Nie zawsze jednak prawidłowe. Kogo pracodawca może zwolnić wysyłając elektroniczne pismo?
Pracownik uprawniony do renty to osoba niepełnosprawna, której przysługują dodatkowe przywileje. Wiążą się z tym obowiązki dla służb kadrowo-płacowych, z których nie zawsze się one wywiązują.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas