Aktualizacja: 13.01.2016 04:00 Publikacja: 13.01.2016 04:00
2 zdjęcia
ZobaczFoto: 123RF
Poręczenie to jedna z umów uregulowanych w kodeksie cywilnym. Jest jednostronnie zobowiązująca. Polega na tym, że poręczyciel zobowiązuje się wobec określonego wierzyciela wykonać zobowiązanie, gdyby dłużnik go nie wykonał. W przypadku, gdy wierzyciel nie jest pewny, czy konkretna osoba zrealizuje swoje obowiązki, inny podmiot może mu to w ramach poręczenia zagwarantować.
Poręczenie, aby było skuteczne, musi być pod rygorem nieważności złożone na piśmie. Można je rozumieć jako zabezpieczenie typu osobistego, które wzmacnia pozycję wierzyciela (większa gwarancja realizacji transakcji). Aby poręczenie było skuteczne niezbędne jest klarowne wyrażenie przez poręczyciela woli realizacji zobowiązania, gdy nie zrobi tego w wymaganym terminie dłużnik. Na tej podstawie wierzyciel ma możliwość skierowania się ze swoimi roszczeniami (pomiędzy nim a dłużnikiem) bezpośrednio do poręczyciela.
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas