Aktualizacja: 24.12.2015 13:00 Publikacja: 24.12.2015 13:00
Foto: 123RF
Pracownica, która kilka miesięcy temu wróciła do pracy po urodzeniu dziecka, przedstawiła dokument, że jest matką karmiącą. Jest zatrudniona w podstawowym systemie czasu pracy (pięć dni w tygodniu, osiem godzin dziennie). Chce teraz, zamiast korzystać z przysługujących jej przerw, mieć jeden dzień wolny w tygodniu. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe? Czy faktycznie karmi jeszcze dziecko piersią, skoro chce mieć dzień wolny, a nie przerwy? Czy możemy zweryfikować, czy faktycznie karmi piersią? – pyta czytelnik.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Do końca grudnia 2024 r. pracownicy poszkodowani przez powódź mogą korzystać z dodatkowych dni wolnych i wybierać urlop na elastycznych zasadach. Bez ich zgody nie wolno im zlecać pracy nadliczbowej ani wysłać w delegację.
Posłowie zdecydowali w piątek, że projekt projekt Lewicy wprowadzający 24 grudnia dzień wolny od pracy, trafi do sejmowych komisji. Przed głosowaniem odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli niemal wszystkich klubów.
W okresie rozliczeniowym obejmującym miesiąc pracodawca może zlecić pracownikowi do 32 godzin pracy nadliczbowej. Skąd wynika to ograniczenie i czy jest bezwzględnie wiążące?
Dodatek za pracę w nocy przysługuje za każdy czas przepracowany w nocy, nie tylko za pełną godzinę. Oznacza to, że trzeba zapłacić też za każdą minutę takiej pracy.
To, czy do czasu pracy pracownika wliczyć przemieszczanie się w podróży służbowej, zależy od tego, czy przypada w normalnych godzinach pracy tej osoby i czy wykonuje ona wówczas także inne zadania.
Nie od razu po godzinie zakończenia w piątek pracy wynikającej z rozkładu pracy zaczynają się dni wolne. Co zatem przysługuje w zamian za pracę w piątkowy wieczór?
Wracają pytania o dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych pracowników niepełnoetatowych. To skutek niedawnych wyroków TSUE, który zmienił swój pogląd w kierunku niekorzystnym dla firm.
Po dwóch dekadach ciszy ruszył na nowo dyskurs o skróceniu czasu pracy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas