Prawo do odprawy po odwołaniu z funkcji prezesa - wyrok SN

Rozejście się w czasie odwołania z funkcji prezesa zarządu oraz rozwiązania umowy o pracę nie może być wykorzystane przez pracownika do domagania się drugiej odprawy z tego samego tytułu – rozwiązania umowy o pracę na stanowisku prezesa zarządu.

Publikacja: 13.09.2019 06:10

Prawo do odprawy po odwołaniu z funkcji prezesa - wyrok SN

Foto: Adobe Stock

Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku I PK 28/17 z 17 kwietnia 2018 r.

Powódka była zatrudniona w pozwanej spółce na stanowisku prezesa zarządu – dyrektora szpitala, a następnie tylko na stanowisku dyrektora. Uchwałą zgromadzenia wspólników powódka została odwołana z funkcji prezesa zarządu, pozostając na stanowisku dyrektora. W związku z odwołaniem z funkcji, powódka wystąpiła o wypłacenie jej odprawy, którą otrzymała. Następnie, wyraziła ona wolę rozwiązania stosunku pracy, do czego doszło za porozumieniem stron. Powódka ponownie zwróciła się o wypłacenie odprawy na podstawie dotychczasowej umowy o pracę. Roszczenie to sąd rejonowy uznał za zasadne. Nie podzielił zarzutu spółki dotyczącego nadużycia prawa podmiotowego. Apelację od wyroku wniosła strona pozwana, w efekcie czego sąd okręgowy zmienił wyrok, oddalając powództwo. Stanął na stanowisku, iż sąd I instancji niezasadnie przyjął sformułowanie w umowie prawa do dwukrotnej odprawy. Powódka została odwołana z funkcji prezesa zarządu, nadal pozostając dyrektorem szpitala. Podlegała ona w tym czasie ochronie w myśl art. 39 k.p. i wypowiedzenie jej stosunku pracy byłoby niezgodne z prawem. Dalej pełniła zajmowane stanowisko, zatem wypłacenie odprawy nastąpiło przedwcześnie, gdyż przysługiwała powódce z chwilą rozwiązania stosunku pracy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki