Decyzja zobowiązująca w prawie antymonopolowym

Wydanie decyzji zobowiązującej w przypadku podejrzenia naruszenia zbiorowych interesów konsumentów lub reguł konkurencji pozwala przedsiębiorcy uniknąć kary finansowej. Urząd antymonopolowy udostępnił dokument, w którym podpowiada, jak powinna zachować się firma, aby uzyskać jej wydanie.

Publikacja: 18.11.2015 06:00

Decyzja zobowiązująca w prawie antymonopolowym

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodkowski

Wprowadzanie konsumentów w błąd, np. poprzez źle skonstruowany przekaz reklamowy lub marketingowy albo zatajenie istotnych informacji o produkcie, jest przykładem nielegalnego działania. Podobnie, gdy przedsiębiorca narzuca klientom zapisy umowne, które zgodnie z prawem powinny zostać wyeliminowane z obrotu gospodarczego (niedozwolone postanowienia umowne). Takim działaniem jest także prowadzenie działalności w sposób zakłócający wolną i uczciwą konkurencję. W każdym z takich przypadków właściwy urząd, tj. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, może wszcząć przeciwko przedsiębiorcy postępowanie w sprawach z zakresu praktyk ograniczających konkurencję albo praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Udowodnienie winy może skutkować nie tylko wydaniem nakazu zabraniającego dalszego nielegalnego działania oraz zobowiązującego przedsiębiorcę do podjęcia działań, mających zniwelować lub ograniczyć negatywne skutki jego poczynań, ale także kończyć się nałożeniem dotkliwej kary finansowej.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Prawo w firmie
Weszła w życie ustawa zawierająca pierwszy pakiet rozwiązań deregulacyjnych
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama