Reklama
Rozwiń

Obraźliwy wpis w internecie pod adresem pracodawcy a konsekwencje prawne

Zamieszczenie w internecie obraźliwych treści na temat pracodawcy może mieć konsekwencje wynikające z przepisów prawa pracy, kodeksu cywilnego czy prawa karnego.

Aktualizacja: 08.11.2015 14:51 Publikacja: 07.11.2015 23:01

Obraźliwy wpis w internecie pod adresem pracodawcy a konsekwencje prawne

Obecnie ustalenie tożsamości osoby publikującej treści w internecie nie jest zadaniem szczególnie utrudnionym. Anonimowość w sieci jest jedynie pozorna. Umieszczenie w sieci obraźliwych komentarzy dotyczących pracodawcy może narazić pracownika nie tylko na utratę pracy, ale i inne reperkusje prawne.

Zamieszczanie w sieci np. na portalu społecznościowym niepochlebnych komentarzy o pracodawcy może spowodować, iż utraci on zaufanie do pracownika. To z kolei może uzasadniać wypowiedzenie mu umowy o pracę, o ile zachowanie pracownika, które je spowodowało, zgodnie z obiektywną i racjonalną oceną było niewłaściwe. Pracodawca nie musi wykazywać, że w wyniku działania pracownika poniósł szkodę. Już samo zatem zamieszczenie obraźliwych wpisów dotyczących pracodawcy może uzasadniać wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego