Jaka kara za zerwanie umowy z operatorem

Rozwiązując przed czasem umowę zawartą na promocyjnych warunkach, klient musi się liczyć z obowiązkiem zwrotu tzw. ulgi. Jednocześnie przedsiębiorca powinien pamiętać o tym, że nie zawsze ma prawo naliczyć ją w pełnej wysokości.

Publikacja: 02.10.2015 06:25

Jaka kara za zerwanie umowy z operatorem

Foto: www.sxc.hu

W przypadku rozwiązania promocyjnej umowy przez abonenta operator telekomunikacyjny może się domagać zwrotu przyznanej ulgi. Nie może ona być jednak pobierana w pełnej wysokości, lecz pomniejszona proporcjonalnie do czasu obowiązywania kontraktu. O konieczności trzymania się tej zasady przypomniał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w decyzji dotyczącej poznańskiego przedsiębiorcy (decyzja nr RPZ 9/2015).

Przedsiębiorcy postawiono zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za to, że stosował praktyki zakazane na mocy art. 24 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. A wszystko przez nieprawidłowe obciążenie opłatą tych abonentów, którzy chcieliby rozwiązać umowę lub z którymi byłaby ona rozwiązana przez dostawcę usługi z ich winy. Przy tym chodziło o umowy czasowe, przy zawieraniu których abonenci otrzymywali specjalną ulgę (umowy promocyjne).

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama