Mobbing: bierny pracodawca zapłaci poniżanemu pracownikowi za krzywdę

Jeśli zatrudniający wykaże się dostateczną ilością podjętych działań antymobbingowych, nie odpowie za szykanowanie i nękanie pracownika. Za mobbing obciążony może być wtedy jedynie jego bezpośredni sprawca.

Aktualizacja: 16.07.2015 09:05 Publikacja: 16.07.2015 06:30

Mobbing: bierny pracodawca zapłaci poniżanemu pracownikowi za krzywdę

Foto: 123RF

Mobbing jest też określany jako szczególna postać naruszenia dóbr osobistych. Definicję mobbingu wskazuje art. 943 § 2 k.p. >patrz ramka, ale jest ona dość ogólna i otwarta. Dlatego w praktyce pojawiają się wątpliwości, jakie zachowania zakwalifikować do tego zjawiska.

Mobbing może się wyrażać w ciągłym przerywaniu wypowiedzi, reagowaniu krzykiem, ciągłym krytykowaniu i upominaniu pracownika, upokarzaniu, stosowaniu pogróżek, unikaniu rozmów, niedopuszczaniu do głosu, ośmieszaniu, ograniczeniu możliwości wyrażania własnego zdania, nieformalnym wprowadzeniu zakazu rozmów z nękanym, uniemożliwieniu komunikacji z innymi, a także powierzaniu prac poniżej kwalifikacji i uwłaczających, odsunięciu od odpowiedzialnych i złożonych zadań, zarzucaniu pracą lub niedawaniu żadnych zadań bądź ich odbieraniu itp. Tak wyjaśniał to Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w wyroku z 27 września 2012 r. (III APa 27/12).

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama