Aktualizacja: 19.06.2015 03:00 Publikacja: 19.06.2015 03:00
Maciej Andrzejewski, prawnik w kancelarii CMS
Foto: Rzeczpospolita, M. P.
Nowelizacja pomija jednak pewne kwestie związane z innymi formami zatrudnienia niż umowa o pracę. Matka dziecka, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (samozatrudniona), jest uprawniona do zasiłku macierzyńskiego, ale nie korzysta z urlopów związanych z rodzicielstwem. W takiej sytuacji ojciec zatrudniony na etacie może nie skorzystać ze swoich uprawnień rodzicielskich. Na przeszkodzie stoi art. 1821 § 1 oraz art. 1821a § 1 kodeksu pracy. Zgodnie z tymi przepisami pracownik ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego (urlopu rodzicielskiego) tylko po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego (dodatkowego urlopu macierzyńskiego). Zatem jeżeli matka dziecka nie korzystała z tych urlopów, ale jedynie pobierała zasiłek, to także pracownik ojciec nie będzie mógł z nich skorzystać.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Pracownikowi, który korzysta z firmowego roweru, trzeba naliczyć przychód według cen z wypożyczalni. Nie można go zmniejszyć o koszty – uznał fiskus.
Przygotowywane przez pracodawców przyszłoroczne budżety wynagrodzeń przewidują niższe tempo wzrostu płac niż w bieżącym roku. W części branż pensje będą jednak rosły w dwucyfrowym tempie.
Wynagrodzenia sędziów i prokuratorów od lat są na tym samym poziomie. Funkcjonuje bowiem ustawowo gwarantowany mechanizm powiązania ich pensji. Ale to może się zmienić. Najnowsze propozycje ministra finansów mogą wprowadzić zmiany dla prokuratorów.
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w Polsce w październiku o 10,2 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). To lekko powyżej konsensusu prognoz. Zgodnie z przewidywaniami znów spadło zatrudnienie w sektorze.
Złożony ostatnio w Sejmie poselski projekt ustawy może przyspieszyć wdrożenie kluczowych zapisów unijnej dyrektywy o jawności i równości wynagrodzeń.
Wbrew zapowiedziom i oczekiwaniom pracodawców, kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych nie zostaną podniesione od 1 lipca 2024 r. Z projektu wyrzucono możliwość wstecznego ubiegania się o wsparcie.
Czy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca może finansować paczki, karty przedpłacone oraz spotkania świąteczne? Czy wartość tych świadczeń zawsze trzeba różnicować?
Przedsiębiorca nie musi płacić składek społecznych m.in. wtedy, gdy ma inny tytuł do tych ubezpieczeń, jakim jest stosunek pracy. Warunkiem jest jednak, by osiągał z niego odpowiednie wynagrodzenie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas