Aktualizacja: 10.03.2015 05:00 Publikacja: 10.03.2015 05:00
Foto: www.sxc.hu
Prowadzę niewielką firmę. Zatrudniłem kilka osób. Czy mam obowiązek wprowadzić dla pracowników godzinną przerwę w pracy na spożycie posiłku? Jeżeli tak, to w jaki sposób ją ustanowić? – pyta czytelnik.
W art. 139 kodeksu pracy ustawodawca przewidział możliwość wprowadzenia przerywanego czasu pracy, a w art. 141 k.p. – prawo ustanowienia jednej, maksymalnie 60-minutowej przerwy przeznaczonej na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. Przy czym ta pauza nie jest ani płatna, ani wliczana do czasu pracy.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa kwota wynagrodzenia minimalnego. Ile wynosi? Ile dostanie pracownik „na rękę” i jakie koszty poniesie pracodawca?
Wystarczy, że pracownik sezonowy przepracuje trzy miesiące, aby nabyć prawo do trzynastki. Ale kadrowi często nieprawnie odmawiają wypłaty, gdy zatrudnienie przypadało na przełom roku.
Czy zadaniowy system czasu pracy to system nienormowany, bez prawa do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe? Jak wyznaczyć zakres zadań, by nie narazić się na roszczenia pracownika?
Bardzo często rodzaj dokumentu wzbudza wątpliwości, czy należy go dołączyć do akt pracowniczych i do której ich części. Dotyczy to m.in. CV czy potwierdzenia posiadanych uprawnień.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje wyższa kwota wolna od potrąceń, jakich może żądać komornik. To większa ochrona dłużników kosztem wierzycieli. Jakie obowiązki ma w tym zakresie pracodawca?
Zbliża się moment implementacji dyrektywy o jawności wynagrodzeń do polskiego porządku prawnego. Są działania, które firmy powinny podjąć już teraz. Co konkretnie mogą zrobić menadżerowie? Jak należycie przygotować się do zbliżających się zmian? Jaka luka płacowa będzie akceptowalna?
Po tym, jak wigilia Bożego Narodzenia stanie się dniem wolnym od pracy, wymiar czasu pracy wszystkich pracowników – również tych zatrudnionych w handlu – zmniejszy się o 8 godzin.
Kwestia wynagradzania osób zarządzających spółkami komunalnymi, podobnie jak kwestie antykorupcyjne, jest przedmiotem licznych zmian prawnych. Warto więc poznać aktualnie obowiązujące zasady.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas