Potrącenie jako forma powodująca wygaśnięcie zobowiązania

Potrącenie, zwane kompensacją, to jedna z form powodująca wygaśnięcie zobowiązania. Polega na umorzeniu wzajemnych wierzytelności poprzez zaliczenie wartości jednej wierzytelności na poczet drugiej.

Publikacja: 04.02.2015 05:10

Potrącenie jako forma powodująca wygaśnięcie zobowiązania

Foto: Rzeczpospolita

Wierzytelności, które są przedmiotem potrącenia, poddane zostają działaniu rachunkowemu, którego rezultatem jest wzajemne ich zniesienie. Skutkiem jest zwolnienie stron z zobowiązania w stopniu całkowitym bądź do wysokości wierzytelności niższej. Przesłanki potrącenia uregulowane są w art. 498 i nast. kodeksu cywilnego .

Zgodnie z przepisem, gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikiem i wierzycielem, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli ich przedmiotem są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub innym organem państwowym. Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej. Przepis wskazuje na przesłanki dopuszczalności potrącenia, które muszą zostać spełnione łącznie. Należą do nich: wzajemność wierzytelności, jednorodzajowość świadczeń, wymagalność wierzytelności oraz jej  zaskarżalność. Wzajemność wierzytelności polega na tym, że obie strony stosunku prawnego są wobec siebie zarówno wierzycielami, jak i dłużnikami, zatem muszą istnieć dwie wierzytelności dwóch różnych podmiotów. Ponadto do potrącenia może dojść, gdy przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki