Niedozwolone postanowienia umowne a kara finansowa

Przedsiębiorcę, który w umowach z klientami stosuje zapisy identyczne z zamieszczonymi w specjalnym wykazie nielegalnych postanowień, prowadzonym przez urząd antymonopolowy, może się spotkać z zarzutem naruszania zbiorowych interesów konsumentów.

Publikacja: 23.01.2015 01:00

Niedozwolone postanowienia umowne a kara finansowa

Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz

Zgodnie z art. 3851 Kodeksu cywilnego postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nieuzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy (niedozwolone postanowienia umowne). Z kolei art. 385 k.c. wskazuje, że wzorzec umowy powinien być sformułowany jednoznacznie i w sposób zrozumiały. Postanowienia niejednoznaczne tłumaczy się na korzyść konsumenta. Jednak to niejedyne ryzyko, na jakie naraża się przedsiębiorca, który stosuje tego typu zapisy. Jeżeli bowiem okaże się, że stosowane przez niego postanowienia są tożsame z tymi umieszczonymi w rejestrze niedozwolonych postanowień umownych, może zostać oskarżony o naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki