Niedozwolone postanowienia umowne a kara finansowa

Przedsiębiorcę, który w umowach z klientami stosuje zapisy identyczne z zamieszczonymi w specjalnym wykazie nielegalnych postanowień, prowadzonym przez urząd antymonopolowy, może się spotkać z zarzutem naruszania zbiorowych interesów konsumentów.

Publikacja: 23.01.2015 01:00

Niedozwolone postanowienia umowne a kara finansowa

Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz

Zgodnie z art. 3851 Kodeksu cywilnego postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nieuzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy (niedozwolone postanowienia umowne). Z kolei art. 385 k.c. wskazuje, że wzorzec umowy powinien być sformułowany jednoznacznie i w sposób zrozumiały. Postanowienia niejednoznaczne tłumaczy się na korzyść konsumenta. Jednak to niejedyne ryzyko, na jakie naraża się przedsiębiorca, który stosuje tego typu zapisy. Jeżeli bowiem okaże się, że stosowane przez niego postanowienia są tożsame z tymi umieszczonymi w rejestrze niedozwolonych postanowień umownych, może zostać oskarżony o naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama