Reklama
Rozwiń

Odszkodowanie za rzucenie pracy bez powodu

Pracodawca może żądać odszkodowania od osoby, która odeszła z posady. Zakres tej rekompensaty zależy od wartości poniesionej przez niego szkody oraz sposobu rozwiązania umowy.

Publikacja: 24.12.2014 06:20

Odszkodowanie za rzucenie pracy bez powodu

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski

Jeśli pracownik porzuci pracę, firma może zastosować wobec niego tryb rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z jego winy. Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy jest bowiem ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków służbowych, o którym mowa w art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy.

Natomiast samego porzucenia pracy kodeks pracy nie reguluje. Nie zawiera też przepisów dotyczących wprost jego skutków i ewentualnej odpowiedzialności etatowca za powstałą z tego powodu szkodę. W praktyce jednak zdarza się, że pracownicy z dnia na dzień porzucają posadę, nie składając przy tym żadnych pisemnych oświadczeń. Wskutek takich zachowań pracodawcy często ponoszą szkody związane np. z opóźnieniem wykonanych prac i zapłatą kar umownych. Mogą wtedy od byłego pracownika dochodzić zapłaty odszkodowania.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego