Za dostosowanie pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb niepełnosprawnych pracodawca uzyska zwrot. Obejmie on wszystkie osoby z orzeczeniem, a nie tylko te, których niepełnosprawność powstała w trakcie zatrudnienia.
Taką zmianę w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przewiduje projekt przyjęty wczoraj przez rząd.
Nowelizacja jest konieczna, by zapewnić ciągłość udzielania pomocy publicznej pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne. W lipcu weszło bowiem w życie nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej dotyczące zgodności niektórych rodzajów pomocy z rynkiem wewnętrznym.
Po zmianach pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej będzie mógł uzyskać zwrot kosztów budowy lub modernizacji obiektów i pomieszczeń zakładu, a nie jak dotychczas tylko kosztów ich budowy lub rozbudowy.
Obecne przepisy określają, że pracodawca może uzyskać zwrot ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) jedynie kosztów zatrudnienia osób pomagających niepełnosprawnym w komunikowaniu się z otoczeniem czy wykonaniu czynności trudnych. Po zmianach będzie można się ubiegać o zwrot kosztów szkolenia osoby pomagającej pracownikowi niepełnosprawnemu w tych czynnościach. Przyjęto, że będzie to 100 proc. ceny szkolenia, nie więcej jednak niż równowartość najniższego wynagrodzenia.
Obniżono jednak dopłaty z PFRON do szkoleń dla samych niepełnosprawnych. Teraz mogą wynosić do 80 proc., nie więcej jednak niż dwukrotne przeciętne wynagrodzenie na jedną osobę. Ze względu na unijne wymogi maksymalna wysokość wsparcia wyniesie ?70 proc. wynagrodzenia. Projektowane rozwiązania powinny wejść w życie ?1 stycznia 2015 r.
etap legislacyjny skierowano do Sejmu