Prefinansowanie eksportu jest jednym z komponentów rządowego programu „Finansowe wspieranie eksportu". Za jego realizację odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego. Na całość składają się zarówno instrumenty długo-, jak i krótkoterminowego finansowania. Przykładowo firma może skorzystać z postfinansowania akredytywy eksportowej, dyskonta należności z takiej akredytywy, kredytu dla zagranicznego nabywcy, udzielanego temu ostatniemu bezpośrednio lub poprzez jego bank (bank importera). Wreszcie w programie przewidziany jest także instrument pod nazwą prefinansowanie eksportu. Wszystkie one mają ułatwić firmom prowadzenie działalności pod kątem eksportu, szczególnie wtedy, gdy eksporter nie ma wystarczających środków do samodzielnego finansowania zagranicznego nabywcy w formie kredytu kupieckiego.
Kredyt obrotowy
W przypadku komponentu prefinansowanie eksportu w praktyce chodzi tu o specjalny kredyt obrotowy, z jakiego może skorzystać przedsiębiorca, który ma zawarty kontrakt z zagranicznym odbiorcą. Warunkiem takiego kontraktu musi być dostawa polskich produktów (krajowe pochodzenie eksportowanych produktów). To, jaki produkt może być uznany za krajowy regulują przepisy zawarte w rozporządzeniu ministra gospodarki w sprawie maksymalnego procentowego udziału składników pochodzenia zagranicznego w eksportowanym w ramach kontraktu eksportowego produkcie finalnym, umożliwiającego uznanie tego produktu za krajowy (DzU z 2001 r. nr 101, poz. 1097).
Polski produkt
Zgodnie z nim maksymalny procentowy udział takich składników w eksportowanym produkcie finalnym może wynosić 50 proc. wartości transakcyjnej eksportowanego produktu. Taka jest ogólna zasada, od której są pewne wyjątki, a dotyczą one:
Obowiązuje dwa lata
Kredyt udzielony w ramach prefinansowania eksportu ma umożliwić polskim firmom sfinansowanie produkcji albo odtworzenie, powiększenie lub modernizację majątku trwałego w firmie. Oczywiście w tym drugim przypadku także na potrzeby realizacji kontraktu eksportowego. Aby dostać takie finansowanie, przedsiębiorca musi posiadać zdolność kredytową oraz uzyskać gwarancję w Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, co wraz z cesją płatności z kontraktu stanowi zabezpieczenie kredytu. Z kwestii technicznych, warto zaznaczyć, że spłata należności może zostać rozłożona maksymalnie na dwa lata, kredyt może zostać udzielony z naszej walucie albo w dolarach lub euro, a minimalny udział własny przedsiębiorcy powinien wynosić od 0 proc. do 20 proc. w zależności od oceny jego sytuacji finansowej. Wypłata kredytu odbywa się w formie zapłaty za faktury przedstawione przez eksportera, wystawione przez poddostawców lub podwykonawców w ramach realizacji kontraktu eksportowego.
Więcej informacji o tym produkcie można znaleźć na stronie ?Banku Gospodarstwa Krajowego ?(www.bgk.com.pl).
Oprocentowanie i koszty
Za udzielenie kredytu w ramach prefinansowania eksportu pobierana jest prowizja w wysokości 0,50 proc. Wysokość marży zależy od przedstawionych przez firmę zabezpieczeń i rozpoczyna się od 0,25 proc. Pełny koszt kredytu, uwzględniający marżę, prowizję oraz gwarancję KUKE, wynosi w skali roku od 2 proc. + stawka EURIBOR, LIBOR lub WIBOR.
Rola KUKE SA
Pomoc dla eksporterów jest częścią polityki gospodarczej państwa. Celem takiej pomocy jest maksymalizowanie sukcesów polskich firm sprzedających swoje towary i usługi za granicę. Dotyczy to w szczególności eksporterów zdobywających nowe rynki zbytu oraz realizujących nowatorskie projekty i inwestycje.
Jedną z form wsparcia eksportu jest udostępnienie eksporterom instrumentów ubezpieczeniowych, które umożliwiają bezpieczny handel na całym świecie – także na rynkach określanych mianem „podwyższonego ryzyka". Ustawa z 7 lipca 1994 roku o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych uprawnia KUKE SA do oferowania ubezpieczeń, które nie znajdują się w ofercie prywatnych firm ubezpieczeniowych. Dzięki temu polscy eksporterzy mogą rozwijać kontakty handlowe z nowymi kontrahentami, np. z obszaru Wspólnoty Niepodległych Państw, i realizować złożone, często wieloletnie projekty inwestycyjne oraz handlowe.
Istotnym warunkiem skorzystania z ubezpieczeń wspieranych przez Skarb Państwa jest spełnienie wymogu polskiego pochodzenia produktu będącego przedmiotem eksportu, zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu ministra gospodarki z 6 sierpnia 2001 roku.