Czy odmowa podpisania zakresu obowiązków może być podstawą zwolnienia pracownika z pracy?

Tak.

Odmowa przyjęcia i podpisania zakresu czynności ustalonego zgodnie z umową o pracę może stanowić uzasadnioną przyczynę jej wypowiedzenia. Prawidłowa realizacja obowiązku zaznajomienia pracownika z zakresem jego obowiązków oznacza, że na początku zatrudnienia pracodawca musi dokładnie określić zadania, jakie w zakresie nawiązanego stosunku pracy będzie wykonywał pracownik. Zaznajamianie go z obowiązkami może nastąpić w dowolnej formie, nie wyłączając informacji ustnej udzielonej przez bezpośredniego przełożonego czy wyznaczonego przez niego innego pracownika. Gdyby jednak pracownik miał ?w takich sprawach jakiekolwiek wątpliwości, powinien sam dążyć do ich usunięcia, wypełniając obowiązek dbałości o dobro pracodawcy. Stopień szczegółowości instrukcji dotyczących pracy powinien być przy tym adekwatny do jej charakteru i stopnia złożoności, a także wykształcenia pracownika i jego doświadczenia zawodowego.

Ze względów dowodowych warto sporządzić zakres obowiązków na piśmie. Może to być załącznik do umowy o pracę bądź odrębny dokument. Jego treść to opis ogólnych albo szczegółowych zadań wykonywanych przez pracownika na danym stanowisku, bez opisu sposobu ich realizacji. W praktyce często w zakresie czynności znajdują się postanowienia zobowiązujące pracownika do wykonywania poleceń innych niż czynności wymienione w wykazie lub do wykonywania innych zadań służbowych zleconych przez przełożonych. Te inne polecenia pracownik ma obowiązek wykonywać, jeżeli są:

- ?wydawane przez właściwego przełożonego lub upoważnionego pracownika i zgodnie z jego kompetencjami,

- ?zgodne z prawem,

- ?odpowiadają rodzajowi pracy określonemu w umowie o pracę.

Pracodawca musi informować pracownika o zmianie w zakresie jego obowiązków i sposobie ich wykonywania także w czasie trwania stosunku pracy. Wówczas pracodawca informuje o tym albo przedstawia pracownikowi nowy zakres czynności. Ponadto należy poinformować pracownika (najlepiej w treści nowego zakresu czy pisma o zmianie), od kiedy działa zmieniony zakres obowiązków. Jeżeli zmiana zakresu czynności nie wykracza poza ustalony ?w umowie rodzaj prac, nie jest potrzebne wprowadzenie jej w drodze wypowiedzenia czy porozumienia zmieniającego, gdyż jedynie precyzuje zakres i sposób wykonywania pracy.