Zgodnie z art. 32 kodeksu pracy każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę ?o pracę zawartą na okres próbny albo na czas nieokreślony. Co do zasady dopuszczalne jest zatem wypowiedzenie tylko umów wymienionych w art. 32.

Wyjątek od tej reguły określa jednak art. 33 k.p. Mówi, że wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony jest możliwe, jeżeli:

Ponieważ umowa, której dotyczy pytanie, ?nie przekroczy sześciomiesięcznego okresu, rzeczywiście nie można będzie jej rozwiązać ?z zachowaniem okresu wypowiedzenia, a klauzula o takiej możliwości byłaby niezgodna z prawem.

Nie znaczy to jednak , że w ogóle nie można jej rozwiązać. Każda umowa o pracę może zostać rozwiązana w sytuacjach wymienionych ?w ustawie, bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Należy jednak pamiętać, że nie tylko pracodawca, ale także pracownik nie może swobodnie decydować o rozwiązaniu umowy. Zgodnie z art. 55 § 1 k.p. zatrudniony może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na jego zdrowie, a pracodawca nie przeniesie go – w terminie wskazanym ?w orzeczeniu lekarskim – do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia ?i kwalifikacje zawodowe.

Podwładny może rozwiązać umowę o pracę ?w trybie natychmiastowym także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się wobec niego ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków (art. 55 ?§ 11 k.p.). Oświadczenie o rozwiązaniu angażu bez wypowiedzenia pracownik powinien złożyć ?w formie pisemnej, z podaniem przyczyny, najpóźniej w terminie miesiąca od uzyskania wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Art. 611 k.p. stanowi z kolei, że w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy bez wypowiedzenia pracodawca może wystąpić do sądu pracy z roszczeniem ?o odszkodowanie. Przysługuje ono w wysokości wynagrodzenia podwładnego za okres wypowiedzenia, a w przypadku rozwiązania umowy zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – w równowartości pensji za dwa tygodnie (art. 612 k.p.).

Nieuzasadnione rozwiązanie przez pracownika umowy bez wypowiedzenia usprawiedliwia żądanie od niego odszkodowania niezależnie od tego, czy pracodawca poniósł jakąkolwiek rzeczywistą szkodę w związku z tym, że podwładny z dnia na dzień przestał pracować.

Przy założeniu, że nie zachodzi żadna ?z ustawowych przesłanek rozwiązania stosunku pracy w trybie natychmiastowym, w opisanej sytuacji jedynym wyjściem byłoby dla pracownika złożenie pracodawcy propozycji rozwiązania umowy za porozumieniem stron.

podstawa prawna: art. 32, art. 33, art. 55, art. 551, art. 61 kodeksu pracy – ustawa z 26 czerwca 1974 r. (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)