Tak.

Zawarte porozumienie wiąże strony. Obecnie wyłącznie od decyzji pracodawcy zależy to, czy etatowiec pozostanie na stanowisku. Odwołanie oświadczenia woli jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.

Na podstawie art. 30 k.p. oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.

Dowolna forma

Tymczasem dla porozumienia stron ?o rozwiązaniu umowy o pracę ustawodawca nie przewidział nawet formy pisemnej. Wystarczy więc ustna, choć do celów dowodowych lepiej mieć pismo zawierające odpowiednie oświadczenia woli.

W opisanej w pytaniu sytuacji wątpliwości może budzić to, czy następcze przedstawienie przez pracownika zwolnienia lekarskiego uchyla porozumienie o rozwiązaniu z nim umowy o pracę. Trzeba też odpowiedzieć na pytanie, czy może on jednostronnie wycofać się ze złożonego oświadczenia o chęci rozwiązania angażu.

Przedstawienie przez etatowca zwolnienia lekarskiego nie ma żadnego wpływu na moc prawną złożonego oświadczenia woli. ?W myśl art. 41 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu etatowca, a także w czasie innej usprawiedliwionej jego nieobecności ?w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Dyspozycja tego artykułu nie obejmuje jednak rozwiązania umowy ?o pracę na mocy porozumienia określonego w art. 30 § 1 pkt 3 k.p. Kodeks pracy nie określa formy porozumienia o rozwiązaniu umowy – stąd może mieć ono też formę ustną.

Choroba bez wpływu

Istotą porozumienia między stronami jest złożenie przez nie zgodnych oświadczeń woli w sprawie rozwiązania stosunku pracy. Wszelkie warunki rozwiązania angażu zawiera porozumienie, przez co kodeks pracy nie nakłada praktycznie żadnych ograniczeń co do ustaleń, na które zgodziły się obie strony.

W tej sprawie nawet gdyby pracownik czytelnika przedłożył zwolnienie lekarskie jeszcze przed zawarciem porozumienia, nie miałoby to znaczenia. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 12 listopada 2003 r. (I PK 593/02). Wynika z niego, że pracownik i pracodawca mogą rozwiązać stosunek pracy na mocy porozumienia stron w każdym uzgodnionym przez siebie terminie, także w czasie urlopu wypoczynkowego etatowca. Obejmuje to też okres jego przebywania na zwolnieniu chorobowym.

Dla mocy prawnej porozumienia nie ma więc znaczenia to, na kiedy datowane jest przedstawione przez byłego pracownika zwolnienie od lekarza. Aby zostać przywróconym do pracy, musiałby on udowodnić przesłanki stwierdzenia nieważności złożonego oświadczenia woli lub umożliwiające uchylenie się od skutków złożonego oświadczenia. Zapewne decyzja pracownika była w pełni świadoma. Dopiero po skutecznym złożeniu podania o rozwiązanie angażu postanowił podjąć kroki na rzecz zmiany wcześniejszej decyzji. Takie postępowanie w żaden sposób nie może obciążać pracodawcy. Warto przy tym wskazać na orzeczenie SN z 5 grudnia 2002 r. (I PKN 582/01). W myśl niego ze zdenerwowania pracownicy w chwili składania przez nią oświadczenia o rozwiązaniu umowy ?o pracę na mocy porozumienia stron nie można wywodzić braku możliwości świadomego i swobodnego podjęcia decyzji.

Jak się uchylić

W zakresie możliwości cofnięcia oświadczenia woli decydujący jest art. 61 § 1 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła się zapoznać z jego treścią. ?Z kolei odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie ?z tym pismem lub wcześniej. Dlatego wyłącznie po złożeniu przez pracownika wniosku o rozwiązaniu angażu w praktyce on sam nie ma możliwości skutecznie uchylić się od jego skutków.

Przykład

Pan Kazimierz wysłał do pracodawcy listem poleconym pismo o rozwiązaniu umowy ?o pracę za wypowiedzeniem. Następnie, ?zanim ten list został doręczony szefowi, ?pan Kazimierz złożył w biurze podawczym pismo, w którym poinformował, że cofa oświadczenie ?o rozwiązaniu angażu. W tym przypadku ?można mówić o skutecznym cofnięciu oświadczenia. W praktyce takie sytuacje są niezwykle rzadkie.

Mimo otrzymania zwolnienia lekarskiego etatowca pracodawca – zgodnie z wcześniej zawartym porozumieniem – powinien dokonać wszelkich formalności związanych ?z zakończeniem stosunku pracy. W szczególności niezwłocznie wydaje świadectwo pracy, wypłaca ewentualnie przysługujący ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz pozostałe zaległe świadczenia.

Nie będzie więc możliwe dopuszczenie pracownika z pytania do pracy, gdyby ewentualnie stawił się w zakładzie po upływie terminu zwolnienia lekarskiego. Gdyby doszło do ponownego rozpoczęcia przez niego zadań, należałoby uznać, że ostatecznie szef nie zaakceptował wniosku o rozwiązanie umowy.

—Tomasz Poznański, ?adwokat