W tym drugim przypadku, czyli przy tzw. wekslu trasowanym (trata) albo inaczej ciągnionym, wystawca wskazuje osobę (instytucję, firmę), która ma zapłacić określoną kwotę na rzecz konkretnego wierzyciela. Co więcej, tym beneficjentem może być sam wystawca dokumentu. Mamy tu do czynienia z wekslem wystawionym na zlecenie własne wystawcy i jest to jak najbardziej prawidłowa forma weksla trasowanego. Nie ma tu znaczenia to, że zgodnie z prawem wekslowym każda osoba, która składa na tym papierze wartościowym swój podpis, staje się dłużnikiem wekslowym. Zgodnie bowiem z art. 3 prawa wekslowego (DzU z 1936 r. nr 37, poz. 282 ze zm.) weksel może być wystawiony na własne zlecenie wystawcy.
Dzięki takiej konstrukcji dokumentu wystawca sam go przygotowuje, co daje mu pewność, że jest on zgodny z wymogami prawa (jego forma jest prawidłowa). Po sporządzeniu przedstawia go jedynie do akceptu osobie wskazanej jako płatnik. Osoba ta, z chwilą przyjęcia, staje się głównym dłużnikiem wekslowym. I chociaż wystawca, jak zostało zauważone, także staje się dłużnikiem wekslowym, to w tym przypadku taka konstrukcja może mieć tylko teoretyczne znaczenie. Będzie tak, gdy weksel nigdy nie trafi do obiegu. Innymi słowy, po dokonaniu akceptu będzie on cały czas przechowywany przez wystawcę, aż do terminu płatności. Po wywiązaniu się przez dłużnika z zobowiązania weksel zostanie mu zwrócony albo po prostu zniszczony. Może się jednak zdarzyć, że wystawca i jednocześnie pierwszy remitent (beneficjent) przekaże dokument kolejnej osobie w drodze indosu. Wtedy rzeczywiście może odpowiadać za zapłatę wobec kolejnych posiadaczy.
Niezależnie, czy weksel trasowany jest wystawiony na własne zlecenie wystawcy czy innej wskazanej przez niego osoby, istotne jest to, aby spełniał wszystkie wymogi narzucone przez prawo wekslowe. I tak, zgodnie z art. 1 musi on zawierać:
- ?nazwę „weksel" w samym tekście dokumentu,
- ?polecenie bezwarunkowe zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej (w przeciwieństwie do weksla własnego, który musi zawierać bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty),
- ?nazwisko osoby, która ma zapłacić,
- ?oznaczenie terminu płatności,
- ?oznaczenie miejsca płatności,
- ?nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana,
- ?oznaczenie daty i miejsca wystawienia,
- ?podpis wystawcy weksla.
Przykładowo, treść weksla ciągnionego, w którym wystawca jest jednocześnie pierwszym remitentem (beneficjentem), może mieć następujący początek: „Pan X (firma X) zapłaci za ten weksel na moje (nasze) własne zlecenie kwotę...". Oczywiście dalej muszą zostać wskazane wszystkie pozostałe obowiązkowe elementy. Bez nich weksel może okazać się nieważny.
Definicja
Weksel jest papierem wartościowym, w którym wystawca zobowiązuje się do zapłaty oznaczonej sumy pieniędzy (zobowiązanie to nie może być wyrażone w żaden inny sposób, np. przez podanie wartości jakiegoś towaru lub usługi) wskazanej na dokumencie osobie (weksel, zgodnie z polskim prawem, nie może być dokumentem na okaziciela) albo poleca dokonanie takiej zapłaty określonemu dłużnikowi. W obu przypadkach, tj. zarówno przy samodzielnym przyrzeczeniu zapłaty, jak i przy poleceniu, muszą to być zobowiązania bezwarunkowe. Wprowadzenie warunku do zobowiązania wekslowego sprawia, że dokument jest nieważny.
—mgk