Wsparcia na osoby w średnim wieku udziela się zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis. Na podstawie zawartej umowy starosta może przyznać pracodawcy lub przedsiębiorcy dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego, który ukończył 50. rok życia (art. 60d ustawy o promocji). Przysługuje ono w wysokości określonej w umowie, ale nie wyższej niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie obowiązującego w dniu zawarcia umowy, za każdego zatrudnionego bezrobotnego.

Jeśli firma zatrudni bezrobotnego, który ukończył 50 lat, a nie ukończył 60 lat, dofinansowanie wynagrodzenia przysługuje przez 12 miesięcy. Trzeba się jednak zobowiązać do utrzymania etatu przez kolejne 6 miesięcy już po okresie dofinansowania. Większe wsparcie przewidziano przy angażowaniu pracownika, który ukończył 60 lat. Zatrudniając bezrobotnego, który przekroczył sześćdziesiątkę, dofinansowanie trwa 24 miesiące. Natomiast okres obowiązkowego zatrudnienia po zakończeniu wsparcia to 12 miesięcy.

Art. 39 k.p. stanowi, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Przepis, który miał chronić starszych pracowników przed zwolnieniem z etatu, działa często na ich niekorzyść. Pracodawcy nie chcą przyjmować takich uprzywilejowanych. Dofinansowanie ich etatów przez 24 miesiące może zmienić sytuację zawodową takich osób.

Jeśli pracodawca nie wywiąże się z zatrudnienia w okresie dofinansowania oraz utrzymania go później przez 6 albo 12 miesięcy, musi zwrócić wszystkie otrzymane pieniądze z ustawowymi odsetkami naliczonymi od całej otrzymanej kwoty. I to od dnia wypłaty pierwszego dofinansowania, a na zwrot ma 30 dni od doręczenia wezwania starosty. Sankcja ta zmniejsza się o połowę, gdy zatrudniający ?w znacznym stopniu wypełni warunki dofinansowania. Obowiązuje tu następująca reguła: „w razie utrzymania zatrudnienia skierowanego bezrobotnego przez okres przysługiwania dofinansowania wynagrodzenia oraz przez co najmniej połowę okresu 6 miesięcy albo 12 miesięcy po dofinansowaniu, zatrudniający są obowiązani do zwrotu 50 proc. łącznej kwoty dofinansowania, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty".

Kiedy bez obostrzeń

Sankcji nie stosuje się w razie:

- ?rozwiązania umowy o pracę przez skierowanego bezrobotnego,

- ?rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia ?z winy pracownika lub

- ?wygaśnięcia stosunku pracy skierowanego bezrobotnego,

w trakcie okresu objętego dofinansowaniem ?albo przed upływem okresu odpowiednio 6 lub ?12 miesięcy.

Wtedy starosta skieruje na zwolnione stanowisko ?pracy innego bezrobotnego. Jeśli nie będzie odpowiedniego bezrobotnego, pracodawca lub przedsiębiorca nie zwracają uzyskanego dofinansowania wynagrodzenia za okres zatrudniania skierowanego bezrobotnego.

Bezrobotny, który w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem się w PUP rozwiązał przed terminami wyznaczonymi przez prawo stosunek pracy zawarty na podstawie przepisów o wspieraniu osób powyżej 50. roku życia, nie ma prawa do zasiłku.