Po rocznym urlopie rodzicielskim pracownica wykorzystała 26 dni urlopu wypoczynkowego i dwa dni na opiekę nad dzieckiem. Następnie miała rozpocząć urlop wychowawczy, ale w pierwszym jego dniu otrzymała zwolnienie lekarskie na dziesięć dni. Czy rozpoczęcie wychowawczego należy przesunąć? Czy pracownica dostanie zasiłek chorobowy za ten czas?
Nie.
W tej sytuacji L-4 nie przesunie automatycznie urlopu wychowawczego. To oznacza, że za ten okres ubezpieczona nie dostanie zasiłku.
Choroba pracownika, potwierdzona zaświadczeniem lekarskim, przerywa jedynie urlop wypoczynkowy. Gdy zatrudniony dostaje zwolnienie lekarskie jeszcze przed startem zaplanowanego wypoczynku, ma prawo wybrać resztę należnych wakacji w późniejszym terminie, bez potrzeby uzyskania na to zgody pracodawcy. A jeśli choroba dopadnie podwładnego w trakcie wypoczynku, to przerywa wolne na czas orzeczonej niedyspozycji. Pracownik kontynuuje urlop już po chorobie – jeśli szef zgodzi się na taki scenariusz, albo w terminie ustalonym ?w planie urlopów. W obu tych sytuacjach zatrudniona może liczyć na zasiłek chorobowy i wykorzystanie wolnego w innym czasie (art. 166 k.p.).
Przerwa w urlopie wywołana chorobą nie powoduje utraty dni wypoczynku, gdy chodzi o samego pracownika. Jeżeli zachorowało jego dziecko lub inny członek rodziny, nie dochodzi do automatycznego przerwania urlopu i te dni przepadają.
Takiego mechanizmu przerywania urlopu nie ma w przypadku, gdy pracownik zachoruje w dniu, w którym rozpoczyna się udzielony mu wychowawczy. Niedyspozycja zdrowotna nie odsuwa w czasie rozpoczęcia wybierania tego rodzicielskiego uprawnienia. Gdyby natomiast pracownica zachorowała przynajmniej tydzień przed zaplanowaną datą startu wychowawczego, mogłaby zrezygnować z korzystania z tego wolnego. Zgodnie z § 5 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego z 19 września 2013 r. (DzU z 2013 r., poz. 1139) pracownik może wycofać wniosek o udzielenie tego urlopu nie później niż siedem dni przed jego rozpoczęciem. Oświadczenie podwładnego w tej sprawie musi mieć pisemną formę.
Oczywiście pracownica może poprosić szefa, aby ten zaaprobował późniejszy start tego wolnego, nawet jeśli wychowawczy miał się rozpocząć od następnego dnia. Ale pracodawca nie musi się na to zgodzić. Jak bowiem wynika ?z art. 1863 kodeksu pracy, rodzic może zrezygnować z urlopu wychowawczego:
- w każdym czasie – za zgodą pracodawcy,
- ?po zawiadomieniu o tym szefa co najmniej 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy – bez konieczności uzyskania jego zgody.