Środki przeznaczone na aktywizację zawodową będą traktowane jak pomoc de minimis, czyli wsparcie państwa dla przedsiębiorców, które nie wymaga zgody Komisji Europejskiej. W ciągu trzech lat firma może otrzymać z budżetu maksymalnie 200 tys. euro. Do tej kwoty wliczają się też np. dotacje unijne.

Zmianę w zasadach kwalifikacji dofinansowania wprowadza ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która czeka na podpis prezydenta. Minister pracy i polityki społecznej przygotował już pakiet rozporządzeń wykonawczych. Pierwsze z nich – w sprawie przygotowania zawodowego dorosłych – wchodzi dziś w życie.

Środki wypłacane młodocianym oraz składki na ich ubezpieczenia społeczne też będą przydzielane na zasadach pomocy de minimis. Projekt w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń młodocianych pracowników określa szczegółowy tryb wnioskowania o pomoc. Zmieni się niewiele. Tak jak obecnie pracodawca przed zawarciem umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego będzie składał wniosek o zawarcie umowy do centrum edukacji i pracy młodzieży właściwego ze względu na miejsce odbywania przygotowania. Będzie mógł to zrobić sam albo za pośrednictwem organizacji zrzeszającej pracodawców. W porównaniu z obowiązującym rozporządzeniem w projekcie zrezygnowano jednak z przepisów, które odnoszą się do zasad udzielania pomocy publicznej na szkolenia.

Z kolei w projekcie rozporządzenia ministra pracy w sprawie organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych znalazło się wiele technicznych rozwiązań dotyczących umowy, jaką starosta podpisuje z pracodawcą. Z zaproponowanych przepisów wynika, że w umowie pracodawca będzie musiał się zobowiązać, iż utrzyma zatrudnienie bezrobotnych przez wskazany czas. A jeśli nie dopełni tego obowiązku, powinien zwrócić do starostwa środki finansowe otrzymane na aktywizację bezrobotnych.

Projektowane przepisy nałożą też pewne obowiązki na urząd. Jeśli bowiem organizatorowi robót zostanie przyznana zaliczka z Funduszu Pracy, starosta powinien przekazać ją nie później niż pięć dni przed terminem płatności.  —kno, kwa

etap legislacyjny: konsultacje społeczne