Scalenie akcji (tzw. re-split) polega na połączeniu akcji dostępnych w obrocie w akcje o większym nominale z jednoczesnym zmniejszeniem łącznej liczby akcji według określonego stosunku wymiany. Teoretycznie może zostać przeprowadzone według dwóch modeli, zależnie od rozwiązania kwestii tzw. resztówek scaleniowych, czyli akcji posiadanych przez pojedynczego akcjonariusza, których liczba nie pozwala na połączenie ich w jedną akcję o nowej, wyższej wartości nominalnej. Nie każdy akcjonariusz będzie bowiem posiadał w dniu, ?w którym będą ustalane stany posiadania akcji, taką liczbę akcji o dotychczasowej wartości nominalnej, która pozwoli na ich połączenie „bez reszty" w akcje o nowej wartości nominalnej. Pierwszym sposobem jest scalenie połączone ?z umorzeniem „resztówek" scaleniowych i wypłatą wynagrodzenia akcjonariuszom, których akcje umorzono. Drugi sposób, który w praktyce stosowany jest w przypadku spółek notowanych na GPW, to scalenie z uzupełnieniem niedoborów scaleniowych do pełnej nowej akcji kosztem praw akcyjnych jednego z akcjonariuszy, który wyraził na to zgodę.

Scalenie akcji z zastosowaniem tego schematu zakłada, że w przypadku stwierdzenia istnienia na kontach poszczególnych akcjonariuszy resztówek scaleniowych, spółka umorzy je za odpowiednim wynagrodzeniem przysługującym akcjonariuszom. Sposób ten jest możliwy do zastosowania w spółce akcyjnej, jednak w spółce publicznej praktyczne jego zastosowanie będzie znacznie utrudnione. Umorzenie akcji może zostać bowiem przeprowadzone w dwóch wariantach. Pierwszym z nich jest umorzenie dobrowolne, co wymagałoby zgody na umorzenie wyrażonej przez każdego z akcjonariuszy, którego dotyczyć będzie umorzenie, co w przypadku spółek publicznych jest praktycznie nie do zrealizowania. Drugim sposobem jest umorzenie przymusowe, które co prawda nie wymaga zgody akcjonariuszy na umorzenie, jednak może być przeprowadzone tylko, jeśli statut spółki dopuszcza takie rozwiązanie. Jeśli natomiast statut spółki milczy w tym zakresie, to jego zmiana pozostanie bez wpływu na możliwość przymusowego umorzenia akcji już wyemitowanych przez spółkę. Ewentualna zmiana statutu może dotyczyć tylko akcji objętych przez akcjonariuszy już po wprowadzeniu tej zmiany. Takie rozwiązanie ma chronić dotychczasowych akcjonariuszy przed umorzeniem ich akcji wbrew ich woli.

Drugie rozwiązanie polega na umownym zobowiązaniu się jednego z akcjonariuszy (najczęściej jednego z akcjonariuszy większościowych ?w spółce) do uzupełnienia niedoborów scaleniowych pozostałych akcjonariuszy spółki, którzy będą posiadać „resztówki scaleniowe", w zakresie niezbędnym do likwidacji tych niedoborów. Sprowadza się to do wydania przez zobowiązującego się akcjonariusza pełnej jednej akcji o nowej, wyższej wartości nominalnej w zamian za jedną lub kilka akcji o dotychczasowej wartości nominalnej (jednak mniej, niż liczba pozwalająca na równoważną wymianę na jedną nową akcję). Akcja ta trafia do akcjonariusza, na rachunku którego występowała resztówka scaleniowa. Taki schemat działania pozwala uniknąć zmiany wysokości kapitału zakładowego. Jeśli akcje występują w różnych seriach, to możliwe jest ich połączenie w nową serię oznaczoną kolejną literą alfabetu. Scenariusz ten jest natomiast uciążliwy dla akcjonariusza większościowego, który musi się podzielić swoimi akcjami z innymi akcjonariuszami dostającymi akcje „za darmo". W umowie zawieranej przez akcjonariusza ze spółką giełdową, możliwe jest jednak określenie limitu, do którego akcjonariusz zobowiązuje się uzupełniać resztówki scaleniowe. Jeśli będzie ich więcej, niż przewiduje umowny limit, akcjonariusz nie musi ich uzupełniać, a scalenie nie dojdzie do skutku.

Scalenie akcji następuje na podstawie uchwały podjętej przez walne zgromadzenie spółki giełdowej, która zmienia statut m.in. poprzez wskazanie nowej wartości nominalnej jednej akcji. Następnie zmiana jest rejestrowana przez sąd rejestrowy. Dalsze działania spółki związane są z aktywnością przed organami GPW i Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Konkretne etapy postępowania przed KDPW uregulowane są w Szczegółowych Zasadach Działania Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Cała procedura opiera się na wskazywanym przez emitenta, ?a ostatecznie potwierdzanym przez zarząd KDPW, dniu referencyjnym (dzień R). W tym dniu KDPW bada stan własnościowy akcji spółki na rachunkach poszczególnych akcjonariuszy, na podstawie informacji pozyskanych od domów maklerskich. Szczegółowe ustalenie akcjonariuszy oraz liczby posiadanych przez nich akcji jest niezbędne dla wyliczenia, ile akcji o nowej wartości nominalnej będzie im przysługiwać po scaleniu. ?W ciągu następnych pięciu dni od dnia R zostaje wyliczona liczba „resztówek scaleniowych", które zostaną uzupełnione. Informacja o ich liczba zostaje przekazana do emitenta oraz akcjonariusza, z którym spółka zawarła stosowną umowę. Cała procedura wymaga wstrzymania obrotu akcjami na parkiecie przez okres niezbędny do przeprowadzenia operacji, co następuje na mocy decyzji zarządu giełdy.