- Czy pracownik może odejść z pracy ????w trybie natychmiastowym, bez wypowiedzenia, powołując się na stosowanie wobec niego mobbingu? Czy ma szansę na uzyskanie odszkodowania z tego tytułu, jeśli nie poniósł z tego powodu żadnego uszczerbku na zdrowiu?

Tak. Zgodnie z art. 94

3

kodeksu pracy, mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na jego uporczywym ????i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, które wywołało u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, spowodowało lub miało na celu poniżenie lub ośmieszenie zatrudnionego, izolowanie go lub wyeliminowanie ????z zespołu współpracowników.

Kosztowny brak reakcji

Pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi. Jeśli zaniedbuje swoje obowiązki, pracownik niewłaściwie traktowany może się od niego domagać dwóch rodzajów świadczeń pieniężnych – zadośćuczynienia lub odszkodowania.

Zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę może się domagać osoba, u której mobbing wywołał rozstrój zdrowia. Jest to kategoria medyczna. Zgodnie z orzecznictwem sądowym w takich sprawach negatywne konsekwencje mobbingu w sferze jedynie psychiki pracownika nie są wystarczające.

Inaczej jest z odszkodowaniem. Ma prawo go dochodzić pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę ????o pracę. To on określa również wysokość roszczenia, ale nie może to być mniej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W razie sporu co do wysokości odszkodowania sprawę rozstrzyga sąd pracy na zasadach określonych w prawie cywilnym.

Tryb bez znaczenia

Warunkiem powstania roszczenia ????o odszkodowanie jest rozwiązanie przez pracownika stosunku pracy z powodu mobbingu. Nie ma jednak znaczenia, czy dochodzi do tego z zachowaniem okresu wypowiedzenia, bez wypowiedzenia czy nawet za porozumieniem stron.

Pracownik poddany mobbingowi, który z tego powodu rozwiązuje stosunek pracy, musi złożyć pracodawcy pisemne oświadczenie, że odchodzi ????z pracy właśnie z tego powodu.

podstawa prawna: – art. 943 kodeksu pracy – ustawa z 26 czerwca 1974 r. (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)