Minister pracy i polityki społecznej opublikował siedem projektów rozporządzeń wykonawczych do nowych przepisów, które już niedługo znajdą się w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Część tych przepisów ma wejść w życie już ?1 marca 2014 r.
Najistotniejsze zmiany, jakie znalazły się w rozporządzeniach, dotyczą wprowadzenia profilowania pomocy dla bezrobotnych. W zależności od aktywności bezrobotnego i jego gotowości do podjęcia zatrudnienia zostanie on zakwalifikowany do jednego z trzech profili. Decyzję w tej sprawie będzie podejmował pracownik powiatowego urzędu pracy na podstawie informacji zawartych w karcie bezrobotnego i przeprowadzonego z nim wywiadu.
Bezrobotni zakwalifikowani do pierwszego profilu mogą liczyć na to, że specjalny indywidualny plan działania urzędu na rzecz aktywizacji tej osoby (szkolenia i znalezienie nowego pracodawcy) zostanie przeprowadzony w ciągu 180 dni. Dla bezrobotnych z drugiej i trzeciej grupy plan aktywizacji będzie mniej intensywny, zostanie zrealizowany odpowiednio w ciągu 540 i 720 dni.
Rozporządzenia określają też tryb przyznawania środków z nowego Krajowego Funduszu Szkoleniowego, który ma powstać po zmianie przepisów. Zebrane na nim pieniądze mają służyć do kształcenia ustawicznego pracowników i przedsiębiorców.
Ogłoszenia o naborze wniosków o wsparcie szkoleń z funduszu będzie można znaleźć na tablicach informacyjnych i stronach internetowych powiatowych urzędów pracy. Pracodawca zainteresowany wsparciem może we wniosku wskazać, jaki podmiot ma przeprowadzić dotowane szkolenie pracowników i w jakim zakresie.
W związku z deregulacją zawodów pośredników i doradców zawodowych i spłaszczeniem struktury ich awansu zawodowego zmienią się także zasady wypłaty dodatków do ich wynagrodzeń. Zatrudnieni w PUP będą mieli prawo do dodatku w wysokości do 600 zł pod warunkiem, że ich praca zostanie pozytywnie oceniona przez przełożonych.
Etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe